Έπιασε τρίτη θέση ο ΠΑΟΚ

20:48 19/1/2013 - Πηγή: AEK365

Ο ΠΑΟΚ ήταν η νικήτρια ομάδα στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με την συντοπίτισσα ΧΑΝΘ. Ο «δικέφαλος» επικράτησε με 28-23 και μπήκε με το δεξί στη νέα χρονιά, σε μια αναμέτρηση που έλεγξε από την αρχή μέχρι το τέλος. Ο «δικέφαλος» του Βορρά με αυτή τη νίκη έπιασε τον Δούκα στην

3η θέση με 16 πόντους.
Η ομάδα του Στέλιου Υετίων εκμεταλλεύτηκε κάποιες δίλεπτες αποβολές των γηπεδούχων με τον καλύτερο τρόπο και ξέφυγε με 9-1 μπροστά στο σκορ, ενώ στο ημίχρονο προηγήθηκε 6-11. Στο δεύτερο ημίχρονο λίγο η μαχητική ΧΑΝΘ, λίγο η χαλαρότητα του ΠΑΟΚ, έκαναν το ματς πάλι ντέρμπι και στο 47΄ η διαφορά ψαλιδίστηκε στα 2 γκολ (19-21) και μέχρι το 57΄ οι δύο ομάδες βάδιζαν στην... κόψη του ξυραφιού. Ο ΠΑΟΚ πάντως έδειξε την ωριμότητα και εμπειρία και στα κρίσιμα λεπτά πήρε ξανά διαφορά ασφαλείας κερδίζοντας με 28-23.

ΧΑΝΘ- ΠΑΟΚ 23-28
Τα δεκάλεπτα: 1-4, 1-7, 6-11 (ημχ.), 11-18, 19-21, 23-28
ΧΑΝΘ (Στέλιος Σεϊρεκίδης) Μπουκοβίνας, Δέσπος, Σεϊρεκίδης 2, Λοΐζος, Τσαβδάρης, Σπυρόπουλος 3, Παπαδόπουλος Π, Κοκτσίδης , Κουρουμλίδης 3, Αργυρίου 3, Κόντης 1, Παντελίδης 1, Κεσίδης 1, Τάτσης 3, Λάππας 1, Ανανιάδης 5
ΠΑΟΚ (Στέλιος Υετίων): Ζάγκας, Παλάσκας 5, Γουργούμης, Πίτσιος, Κοκκώνης , Αποστολίδης Π., Ιλερής, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 3, Ιωαννίδης 2, Περβανάς 1, Τσακίρης 7, Τσάτσο 8, Καράγγελος , Τσίλης, Σεβαστίδης 2
Διαιτητές: Τόλιος- Θεοδοσάκης, Δίλεπτες: 8-4, Πέναλτι: 7/5-2/1