21:00 17/12/2011 - Πηγή: AEK365

SERIE A'- 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΚΙΕΒΟ- ΚΑΛΙΑΡΙ: 2-0
Γήπεδο: Μαρκ' Αντόνιο Μπεντεγκόντι
Σημαντική νίκη με 2-0 επί της Κάλιαρι πέτυχε η Κιέβο και αρχίζει να απομακρύνεται σταθερά από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό.
Η πρώτη καλή φάση του αγώνα δημιουργήθηκε στο 7ο λεπτό και ανήκε στην Κιέβο. Ο Παλόσκι συνδυάστηκε με τον Θερό, αλλά ο Αγκάτσι είπε όχι στο σουτ του τελευταίου.
Η Κιέβο συνέχισε να πιέζει και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 35'. Ο Παλόσκι

έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και η μπάλα έφτασε στον Θερό, που πλάσαρε τον Αγκάτσι.
Οι γηπεδούχοι καθάρισαν το ματς στο 57ο λεπτό, καθώς ο Σάρντο έκανε το 2-0. Ο Θερό έκανε όμορφη ενέργεια, έδωσε για τον Παλόσκι και αυτό με τη σειρά του για τον Σάρντο, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Αγκάτσι.
Από εκεί και πέρα η Κάλιαρι είχε ορισμένες ευκαιρίες για να πετύχει γκολ, ωστόσο δεν τα κατάφερε.
ΚΙΕΒΟ: Σορεντίνο, Φρέι, Αντρεόλι, Σέζαρ, Ντραμέ (36' Σάρντο), Μπράντλεϊ, Λουσιάνο, Χετεμάι, Πελισιέ, Θερό (79' Θερό), Παλόσκι (84' Βάτσεκ).
ΚΑΛΙΑΡΙ: Αγκάτσι, Πιζάνο (58' Σαμπάιο), Κανίνι, Αριάουντο, Αγκοστίνι, Ναϊνγκολάν, Μπιοντίνι (89' Μουρού), Κεπελίνι (58' Περίκο), Ριμπέιρο, Ιμπαρμπό, Λαριβέι.