Χαμένη ευκαιρία για Σεντ Ετιέν

20:16 30/3/2013 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1 30η αγωνιστική
Τρουά-Σεντ Ετιέν 2-2
Μια πολύ καλή ευκαιρία να βρεθεί στην πρώτη τριάδα είχε η Σεντ Ετιέν καθώς αντιμετώπιζε την, εκ των ουραγών, Τρουά ωστόσο για 3η σερί αγωνιστική η Σεντ Ετιέν έρχεται ισόπαλη με το ίδιο σκορ, 2-2.
Μόλις στο 8ο λεπτό ο Ομπαμεγιάνγκ έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους αλλά η Τρουά ισοφάρισε με τον Φοσουριέ στο 25ο λεπτό. Έξι λεπτά αργότερα, ο Μπραντάο έδωσε ξανά προβάδισμα στην Σεντ Ετιέν

αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν έτοιμη την απάντηση ισοφαρίζοντας εκ νέου με τον Νιβέ στο 38ο λεπτό.
Στην επανάληψη, οι δυο ομάδες είχαν ευκαιρίες αλλά δεν τις αξιοποίησαν με την Τρουά να παίρνει πολύτιμο βαθμό στην μάχη για την παραμονή ενώ η Σεντ Ετιέν όχι μόνο δεν μπόρεσε να βρεθεί στην 3η θέση αλλά αν η Νις κερδίσει την Μαρσέιγ κινδυνεύει να μείνει εκτός τετράδας.

Αζαξιό- Τουλούζ: 2-3
(Ζεμπινά 18' αυτ., Μούτου 42'- Καπουέ 25', 80' πεν., Ταμπανού 32')

Σημαντικό διπλό πέτυχε η Τουλούζ με 3-2 επί της Αζαξιό.
Η Αζαξιό προηγήθηκε με το αυτογκόλ του Ζεμπινά στο 18ο λεπτό, αλλά στο 25' ο Καπουέ έφερε στα ίσα το ματς και στο 32' ο Ταμπανού έβαλε μπάστα στο σκορ την Τουλούζ. Στο 42' ο Μούτου έκανε το 2-2, αλλά ο Καπουέ με πέναλτι στο 80' έκανε το τελικό 3-2.

Εβιάν- Ρεμς: 2-2
(Σαγκμπό 69', Ν'Σικουλού 90+3'- Αγιτέ 12', Κουρτέ 67')

Χαμένες βγήκαν Εβιάν και Ρεμς που ήρθαν ισόπαλες 2-2 και παρέμεινα στις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας.
Η Ρεμς έκανε το 1-0 στο 12' με τον Αγιτέ, ο οποίος όμως στο 19' αποβλήθηκε. Στο 67ο λεπτό ο Κουρτέ έκανε το 2-0, αλλά ο Σαγκμπό μείωσε δύο λεπτά μετά. Το τελικό 2-2 έκανε στο 90+3' ο Ν'Σικουλού.

Μπορντό- Λοριάν: 1-1
(Ομπράνιακ 89'- Αλιαντιέ 42')

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Μπορντό και Λοριάν.
Η Λοριάν άνοιξε το σκορ στο 42ο λεπτό με τον Αλιαντιέ, αλλά στο 89' ο Ομπράνιακ έκανε το τελικό 1-1.

Ρεν- Νανσί: 0-2
(Αγιασέ 79', Μπακάρ 89')

Τεράστιο διπλό και ανάσα για τη Νανσί, με 2-0 επί της Ρεν.
Το 1-0 έκανε ο Αγιασέ στο 69' για να κλείσει το σκορ ο Μπακάρ 10 λεπτά μετά.

Βαλενσιέν- Μπαστιά: 3-4
(Γκομίς 9', Ντάνιτς 30' πεν., Πουζόλ 90+5'- Μαουλιντά 21', 49', Τοβίν 84' πεν., 89')

Απίστευτη ματσάρα στην έδρα της Βαλενσιέν, απ' όπου η Μπαστιά απέδρασε με τη νίκη (4-3)
Η Βαλενσιέν άνοιξε το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με τον Γκομίς ενώ στο 21' ο Μαουλιντά έφερε στα ίσα τα ματς. Στο 30' ο Ντανιτς με πέναλτι έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Βαλενσιέν, αλλά ο Μαουλιντά έκανε το 2-2 στο 49'. Ο Τοβίν με πέναλτι στο 84' έκανε το 3-2 για την Μπαστιά και ο ίδιος παίκτης στο 89' έγραψε το 4-2. Η Βαλενσιέν απλά μείωσε με τον Πουζόλ στο 90+5'.