«Βασιλιάδες» στην Φιλαδέλφεια

Οι Λος Άντζελες Κινγκς «έσπασαν» το αήττητο των Φιλαδέλφεια Φλάιερς κερδίζοντας τους με 3-2 εκτός έδρας στην παράταση.

Οι δύο σύλλογοι πέτυχαν από ένα γκολ στην πρώτη και στην τρίτη περίοδο. Αρχικά προηγήθηκαν οι Φλάιερς με τον Danny Briere, αλλά ο Justin Williams ισοφάρισε. Στην συνέχεια, ο ίδιος παίκτης έδωσε το προβάδισμα στους «βασιλιάδες», αλλά ο Matt Carle ισοφάρισε άμεσα σε power play.

Αν και το 2-2 της κανονικής διάρκειας αδικούσε τους γηπεδούχους, οι Κινγκς βρέθηκαν με αριθμητικό πλεονέκτημα στην παράταση και μόλις 69 δευτερόλεπτα ύστερα από την έναρξη του πεντάλεπτου ο Jack Johnson έληξε τον αγώνα με ασίστ των Mike Richards και Anze Kopitar.

Έτσι, η ομάδα του Λος Άντζελες ανέβηκε στους πέντε βαθμούς έπειτα από τέσσερα ματς. Από την πλευρά τους, με τον πόντο της… παρηγοριάς, οι Φλάιερς βρέθηκαν στους επτά, αλλά έχασαν το αήττητο τους.