Πρώτη ήττα για τους Πένγκουινς

Οι Μπάφαλο Σέιμπρς επικράτησαν με 3-2 εκτός έδρας των Πίτσμπουργκ Πένγκουινς και πέτυχαν την τρίτη τους νίκη σε τέσσερα ματς.

Στην πρώτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι έθεσαν τις βάσεις του θριάμβου, όταν προηγήθηκαν με 2-0. Οι Nathan Gerbe και Lyke Adam (τρίτο φετινό) παραβίασαν την εστία του Marc-Andre Fleury και έδειξαν της διαθέσεις της ομάδας τους.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο James

Neal μείωσε σε 2-1. Ωστόσο, στο τρίτο εικοσάλεπτο ο χαρισματικός επιθετικός Drew Stafford διαμόρφωσε το 3-1, αλλά ούτε αυτό ήταν αρκετό για τους Σέιμπρς. Ο Jordan Staal μείωσε σε 3-2 με το δεύτερο φετινό του γκολ 4:51 πριν το τέλος και προσέθεσε το στοιχείο της αγωνίας στα τελευταία λεπτά.

Ο Jhonas Enroth, όμως, συμπλήρωσε 29 saves και οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του Μπάφαλο στους έξι βαθμούς. Υστερούν ακόμα κατά δύο πόντους από τους Πένγκουινς, αλλά ο σύλλογος του Πίτσμπουργκ έχει δώσει ήδη έξι από τα 82 παιχνίδια της σεζόν.