Τρίτη νίκη για Μέιπλ Λιφς

Οι Τορόντο Μέιπλ Λιφς διατήρησαν το αήττητο τους, καθώς επιβλήθηκαν με 3-2 των Κάλγκαρι Φλέιμς στο καναδικό ντέρμπι της βραδιάς.

Μάλιστα το «3 στα 3» σημειώθηκε, αν και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0 στην πρώτη περίοδο. Το τρίτο φετινό γκολ του Curtis Glencross και το πρώτο του Scott Hannan διαμόρφωσαν μία κατάσταση υπέρ των «φλογών», η οποία ανατράπηκε μεταγενέστερα.

Οι Joffrey Lupul και Phil Kessel ισοφάρισαν στο δεύτερο εικοσάλεπτο, ενώ ο 24χρονος δεξιός επιθετικός συμπλήρωσε πέντε φετινά τέρματα στην τρίτη περίοδο και πρόσθεσε δύο ακόμα βαθμούς στην φετινή συγκομιδή της ομάδας του Τορόντο.

Έτσι, οι Μέιπλ Λιφς συμπλήρωσαν έξι και βρέθηκαν σε πλεονεκτική θέση στην ανατολική περιφέρεια. Από την άλλη, οι Φλέιμς έμειναν στους δύο και… προβληματίζουν.