Θρίαμβος των Άιλαντερς στην Καρολάινα

04:53 1/2/2012 - Πηγή: OnSports

Με εκτός έδρας 5-2 σε βάρος των Καρολάινα Χαρικέινς επανήλθαν στην δράση οι Νιου Γιορκ Άιλαντερς ύστερα από την ολιγοήμερη διακοπή λόγω του All Star Game.

Στις πρώτες δύο περιόδους, οι P.A. Parenteau και Matt Moulson διαμόρφωσαν τα 1-0 και 2-0, αντίστοιχα. Ωστόσο, στα πρώτα λεπτά της τρίτης, οι Brandon Sutter και Tim Brent ισοφάρισαν το σκορ.

Τότε «απάντησαν» άμεσα οι «νησιώτες» με το 21ο φετινό τέρμα του John Tavares. Στα τελευταία λεπτά, ο επιθετικός των Άιλαντερς έφτασε τα 22 με γκολ σε ανυπεράσπιστη εστία, ενώ ο Kyle Okposo είχε «γράψει» το 4-2, 1:23 πριν την λήξη.

Πλέον οι Νεοϋρκέζοι έχουν 47 βαθμούς, ενώ οι «τυφώνες» έμειναν στους 46. Αμφότερες οι ομάδες προσπαθούν να προσεγγίσουν την προνομιούχα οκτάδα της ανατολικής περιφέρειας του NHL, τουλάχιστον σύμφωνα με τις εμφανίσεις τους πριν την διακοπή για τον αγώνα των επίλεκτων.