Λυτρώθηκε με Γκιγκς!

Ο Ράιαν Γκιγκς στην 900η εμφάνισή του με τα χρώματα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του κόντρα στην Νόριτς (2-1).

Ο Ουαλός άσος λύτρωσε την ομάδα του στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ των «μπέμπηδων» κόντρα στα «καναρίνια».

Η αναμέτρηση άρχισε με ιδανικό τρόπο για τη Μάντσεστερ καθώς μόλις στο 7' ο Πολ Σκόουλς με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Νάνι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Αυτό το γκολ

χαλάρωσε την Μάντσεστερ με αποτέλεσμα να πάρει τα ηνία του αγώνα η Νόριτς.

Η Μάντσεστερ συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο να αγωνίζεται υποτονικά και το... πλήρωσε στο 83' καθώς η Νόριτς έφτασε στην ισοφάριση με φοβερό σουτ του Χολτ.

Το γκολ αυτό αφύπνισε τους «μπέμπηδες» που πίεσαν μέχρι το τέλος του αγώνα και δικαιώθηκαν, καθώς στις καθυστερήσεις ο Γκιγκς εκμεταλλεύτηκε σέντρα του Γιανγκ και διαμόρφωσε το τελικό 2-1

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νόριτς: Ρούντι, Ντρούρι, Γουάιτμπρεντ, Γουόρντ, Νόουτον, Τζόνσον (63’ Μπένετ), Σέρμαν, Πίλκινγκτον (70’ Γουίλμπραχαμ), Φοξ, Χολτ, Τζάκσον (45’ Χάλαχαν)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Εβρά, Τζόουνς, Φέρντιναντ, Έβανς, Γκιγκς (90’ Σμόλινγκ), Κάρικ, Νάνι, Σκόουλς, Ερνάντες (63’ Γιάνγκ), Γουέλμπεκ