17:41 26/2/2012 - Πηγή: AEK365

PREMIER LEAGUE- 26η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΡΣΕΝΑΛ- ΤΟΤΕΝΑΜ: 5-2
Γήπεδο: Emirates
Μεγάλη νίκη με τεράστια ανατροπή πέτυχε η Άρσεναλ στο Λονδρέζικο ντέρμπι με την Τότεναμ και θύμισε κάτι από τα παλιά.
Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η Τότεναμ, καθώς άνοιξε το σκορ μόλις στο 4'.
Ο Αντεμπαγιόρ βρήκε τον Σαχά μέσα στην περιοχή κι εκείνος με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0.

Στο 15' το σουτ του Φαν Πέρσι πέρασε λίγο άουτ, αλλά στο 33ο λεπτό η Τότεναμ διπλασίασε τα τέρματά της.
Ο Κοσιελνί ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Μπέιλ, ο ρέφερι έδειξε το πέναλτι και ο Αντεμπαγιόρ από τα 11 μέτρα έκανε το 2-0.
Στο 39' ο Ρόμπιν Φαν Πέρσι είχε δοκάρι με σουτ από καλή θέση.
Η Άρσεναλ παρόλα αυτά δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στο 41ο λεπτό με την κεφαλιά του Σανιά μετά από τη σέντρα του Φαν Πέρσι.
Οι «κανονιέρηδες» κατάφεραν να ισοφαρίσουν δύο λεπτά αργότερα, καθώς μετά από απομάκρυνση του Καμπούλ, ο Φαν Πέρσι με σουτ από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Φρίντελ.
Η Άρσεναλ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 49ο λεπτό ο Μπεναγιούν έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Φρίντελ να διώχνει εντυπωσιακά, αλλά στο 51ο λεπτό ο Σανιά βρήκε τον Ροσίτσκι μέσα στην περιοχή και ο Τσέχος πλάσαρε κι έκανε το 3-2.
Στο 57ο λεπτό ο Γουόλκοτ αστόχησε από καλή θέση, ενώ στο 66ο λεπτό ο Γουόλκοτ με πλασέ μετά από κάθετη μπαλιά του Φαν Πέρσι, έκανε 4 τα γκολ της ομάδας του.
Το κρεσέντο της Άρσεναλ συνεχίστηκε και στο 67' ο Σονγκ βρήκε τον Γουόλκοτ μέσα στην περιοχή κι εκείνος έκανε το 5-2.
Η Τότεναμ έμεινε με 10 παίκτες στο 88ο λεπτό λόγω αποβολής του Πάρκερ.
ΑΡΣΕΝΑΛ: Σέζνι, Σανιά, Κονσιελνί, Βερμάελεν, Γκιμπς (75' Τζέκιονσον), Ροζίτσκι, Σονγκ, Αρτέτα, Μπεναγιούν (88' Ζερβίνιο), Γουόλκοτ (82' Τσάμπερλεϊν), Φαν Πέρσι
ΤΟΤΕΝΑΜ: Φρίντελ, Γουόκερ, Καμπούλ, Κινγκ (82' Ντόουσον), Ασού-Εκοτό, Κράνιτσαρ (46' Σάντρο), Μόντριτς, Πάρκερ, Μπείλ, Αντεμπαγιόρ, Σαχά (46' Φαν ντερ Φάαρτ).

ΝΟΡΙΤΣ- ΜΑΝΤΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: 1-2
Γήπεδο: Κάροου Ρόουντ
Στις καθυστερήσεις σώθηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η οποία πήρε τη νίκη με 2-1 κόντρα στη Νόριτς. Λυτρωτής ο Ράιαν Γκιγκς ο οποίος φόρεσε σήμερα για 900η φορά τη φανέλα των «κόκκινων διαβόλων».
Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ καθώς άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό. ο Νάνι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Πολ Σκόουλς με κεφαλιά έκανε το 1-0.
Στο 16ο λεπτό ο Γουέλμπεκ βγήκε απέναντι στον Ρούντι, ο οποίος όμως έπεσε και έσωσε την ομάδα του από δεύτερο γκολ, ενώ στο 28' ο Ντε Χέα είπε όχι στον Πίλκινγκτον.
Στο 33' ο Ρούντι απέκρουσε το σουτ του Τσικαρίτο, ενώ στ επόμενο λεπτό ο Ντε Χέα απομάκρυνε την κεφαλιά του Χολτ.
Στο 72ο λεπτό ο Γκιγκς είχε δοκάρι στο 900ο του ματς με τη φανέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.
Και αφού η Γιουνάιτεντ δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της η Νόριτς έφερε το ματς στα ίσια στο 84ο λεπτό.