«Φτου σου ball boy αγόρι μου»!

Με… μπάνιο θέλησε να τιμωρήσει ο Ρίκι ένα ball boy το οποίο καθυστέρησε να του δώσει την μπάλα ώστε να δοθεί συνέχεια στον αγώνα της Ντεπορτίβο Λα Κορούνια κόντρα στην Καρταχένα για την τελευταία αγωνιστική της Segunda Division.

Η «Ντεπόρ» βρισκόταν πίσω στο σκορ (2-1) και πίεζε για την ισοφάριση, με τον άτυχο νεαρό έτσι, όπως κάθε σωστό ball boy που σέβεται τον εαυτό του, να το καθυστερεί λίγο παραπάνω προκειμένου να βοηθήσει την ομάδα του. Κάτι που πλήρωσε ωστόσο με τα… εσώψυχα του Ρίκι. Έτσι για να μην το ματιάσει!

Η ενέργεια του επιθετικού των φιλοξενούμενων μπορεί να μην υπέπεσε

στην αντίληψη του διαιτητή, ωστόσο… συνελήφθηκε από τον τηλεοπτικό φακό και ο προπονητής του Χοσέ Λουίς Όλτρα θέλησε αργότερα να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα τονίζοντας πως:
«Αν όντως έγινε κάτι τέτοιο, δεν είναι καλό. Όμως σε ένα ματς όπου κρίνεται ένα σημαντικό αποτέλεσμα, είναι φυσιολογικό να υπάρχουν νεύρα. Οι καθυστερήσεις ήταν τέσσερα λεπτά και καταλήξαμε να παίζουμε μόνο ένα λεπτό».