«Χ» στις καθυστερήσεις η Εστουντιάντες

Εντός έδρας 2-2 απέσπασε η Εστουντιάντες Λα Πλάτα από την Κολόν Ντε Σάντα Φε στο εναρκτήριο παιχνίδι της δέκατης αγωνιστικής της Clausura.

Ο Μάυρο Μποσέλι ισοφάρισε με κεφαλιά στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Έτσι οι δύο ομάδες πήραν δίκαια από έναν βαθμό, καθώς σημείωσαν ισάριθμες ευκαιρίες σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Γκάστον Φερνάντεζ είχε ανοίξει το σκορ. Ωστόσο, οι Ίβαν Μορένο και Τζεράρντο Αλκόμπα πέτυχαν την ανατροπή με γκολ στο 51ο και 58ο λεπτό, αντίστοιχα.

Με

την τέταρτή του ισοπαλία σε δέκα αγώνες ο σύλλογος του Λα Πλάτα συμπλήρωσε 16 βαθμούς. Στους 15 έφτασε η Κολόν, η οποία έχει ήδη πέντε ισοπαλίες.

Εστουντιάντες Λα Πλάτα: Αντούχαρ, Μερκάδο, Κελάι, Σαρουλίτε, Ιμπέρμπια (68’ Μ. Φερνάντεζ), Μπενίτεζ (80’ Καρίγιο), Μπράνια (64’ Γκαστόν), Πέρεζ, Γκονζάλεζ, Γκ. Φερνάντεζ, Μπροσέλι.
Κολόν Ντε Σάντα Φε: Ντίαζ, Πελεγκρίνο, Γκαρτσέ, Αλκόμπα, Μορένο, Μπαστία, Κάιρε, Μούγκνι (79’ Πρέντιγκερ), Γκρατσιάνι (86’ Μπαράζα), Ιγκουαΐν, Σεβαντόν (81’ Φουέρτες).