Ανατροπή για τα «κόκκινα φτερά»

Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0, οι Ντιτρόιτ Ρεντ Ουίνγκς κατέβαλαν τους Μινεσότα Ουάιλντ στην παράταση με 3-2 συμπληρώνοντας τέσσερις νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Δώδεκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, ο Greg Zanon διαμόρφωσε το 1-0 και μόλις 16 δεύτερα έπειτα από την έναρξη της δεύτερης, ο Cal Clutterbuck το 2-0. Αν και τα δύο γκολ σημειώθηκαν σε «θανατηφόρο» χρονικό σημείο, τα «κόκκινα φτερά» αντέδρασαν και τελικά παρέμειναν

αήττητοι.

Μόλις 48 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του δεύτερου εικοσαλέπτου, ο Ian White μείωσε και στην τρίτη περίοδο ο Jiri Hudler ισοφάρισε. Ο αρχηγός, Johan Franzen, πέτυχε το «χρυσό» γκολ προς το τέλος της πεντάλεπτης παράτασης, η οποία ακολούθησε, την στιγμή που οι Ρεντ Ουίνγκς διατηρούσαν αριθμητικό πλεονέκτημα.

Αυτό το τέρμα έφερε τον σύλλογο του Ντιτρόιτ στους οκτώ βαθμούς και στην πρώτη θέση της δυτικής περιφέρειας. Από την άλλη, οι «τρελοί» προωθήθηκαν στους έξι έχοντας συμπληρώσει πέντε αγώνες με τον βαθμό της… παρηγοριάς.