Το πρώτο βήμα η Ατλέτικο

ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ
Υπέταξε και την Μπάγερν στο «Βιθέντε Καλντερόν» (1-0) και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό

Το πρώτο βήμα για να βρεθεί ξανά στον τελικό του Champions League, μετά το περυσινό... διάλειμμα, έκανε χθες βράδυ η Ατλέτικο Μαδρίτης. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε παρουσίασε ένα πολύ καλό πρόσωπο και εκμεταλλευόμενη το καυτό «Βιθέντε Καλντερόν» νίκησε 1-0 την Μπάγερν στη Μαδρίτη, στον πρώτο ημιτελικό των δύο ομάδων και δεύτερο χρονικά της διοργάνωσης

κι έχει τον πρώτο λόγο πρόκρισης. Μπορεί το σκορ να είναι μικρό και στη ρεβάνς της ερχόμενης Τρίτης (3/05) στο Μόναχο να έχει δύσκολο έργο, απέδειξε όμως πως με τον τρόπο που παίζει μπορεί να πάρει το αποτέλεσμα που θέλει σε οποιαδήποτε έδρα και κόντρα σε οποιονδήποτε αντίπαλο.

Γρήγορο προβάδισμα
Οι «ροχιμπλάνκος» μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και στα πρώτα 30 λεπτά «πατούσαν» καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Ήταν πιο επιθετικοί, πιο απαιτητικοί και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 11΄ με ένα από τα ομορφότερα γκολ που έχουν μπει στη διοργάνωση. Ο Σαούλ Νίγκεθ απέφυγε τρεις παίκτες, μπήκε στην περιοχή και με αριστοτεχνικό πλασέ νίκησε τον Νόιερ (1-0). Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έκανε άψογη διαχείριση του προβαδίσματός της και το διατήρησε με σχετική άνεση.

Πίεσε η Μπάγερν
Η Μπάγερν ήταν... άλλη ομάδα στο δεύτερο μέρος. Πίεσε από τα πρώτα λεπτά την εστία του Όμπλακ, είχε δοκάρι με τον Αλάμπα στο 54΄ και τρεις πολύ καλές φάσεις στη συνέχεια με τους Χάβι Μαρτίνεθ, Λεβαντόφσκι και Ντάγκλας Κόστα, αλλά το γκολ της ισοφάρισης δεν ήρθε.
Τεράστια ευκαιρία για να «αγκαλιάσει» την πρόκριση στον τελικό του Μιλάνου έχασε η Ατλέτικο στο 75΄, με τον Τόρες να σημαδεύει το δοκάρι του Νόιερ και στο «ριμπάουντ» ο Κόκε δεν κατάφερε να νικήσει τον Γερμανό τερματοφύλακα.

Διαιτητής: Μαρκ Κλάτενμπεργκ (Αγγλία)
Κίτρινες: Σαούλ Νίγκεθ - Ντάγκλας Κόστα, Μπενάτια, Νόιερ, Βιδάλ

Οι ενδεκάδες:
ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ντ.Σιμεόνε)): Όμπλακ, Χουανφραν, Χιμένες, Σάβιτς, Φελίπε Λούις, Γκάμπι, Κόκε, Σαούλ Νίγκεθ (85΄ Τόμας Παρτέι), Αγκούστο Φερνάντες, Γκριεζμάν, Τόρες
ΜΠΑΓΕΡΝ (Πεπ Γκουαρντιόλα): Νόιερ, Λα, Χάβι Μαρτίνεθ, Αλάμπα, Μπερνάτ (77΄ Μπενάτια), Τσάμπι Αλόνσο, Βιδάλ, Τιάγκο (70΄ Μίλερ), Κομάν (64΄ Ριμπερί), Ντάγκλας Κόστα, Λεβαντόφσκι