Το αήττητο της ΑΕΛ η μεγαλύτερη πρόκληση

Μπορεί η Ανόρθωση να μην είναι στα καλύτερα της αυτή τη στιγμή ή τα τελευταία χρόνια και να προσπαθεί να βρει την χαμένη της ταυτότητα αλλά οι αγώνες με την ΑΕΛ, στις τελευταίες εννέα σεζόν (δηλαδή από την χρονιά που θεσπίστηκαν τα play-off), έχει τις διπλάσιες νίκες μέσα στο Αντώνης Παπαδόπουλος.

Σε 11 παιχνίδια μέσα στην έδρα της μετρά έξι νίκες δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες. Οι δυο της ήττες ήταν στην περίοδο 2013/14 με 0-2 και 0-3 μέσα στα play-off. Η πρώτη ήταν την περίοδο 2011/12 με 0-1, με την ΑΕΛ

στη συνέχεια να κατακτά και τον τίτλο του πρωταθλητή.

Ανόρθωση-ΑΕΛ 2-0 2015/16

Πέρσι το παιχνίδι έγινε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με το γκολ της Ανόρθωσης να πετυχαίνουν οι Εντλοβού και Χόλγκερσον. Πλέον στην Ανόρθωση «ψάχνουν» τους δυο που θα σκοράρουν κόντρα στην ΑΕΛ, για να πάρουν το πρώτο τρίποντο σε ντέρμπι. Ο Αντόνιο Πουσιέ και οι ποδοσφαιριστές του καλούνται να πάρουν τη νίκη για να ανατρέψουν το κλίμα στην ομάδα αλλά και να μπορούν να δουν με καλύτερη αισιοδοξία την συνέχεια. Παράλληλα θα σπάσουν και το αήττητο της Λεμεσιανής ομάδας.