Στην κορυφή με τεσσάρα η Μπαρσελόνα (βιντεο)

Η Μπαρτσελόνα σπατάλησε ένα ημίχρονο στην αναμέτρηση του "Καμπ Νόου" με την Λεβάντε, αλλά στο δεύτερο ήταν καταιγιστική και επικρατώντας 4-1 επανήλθε στην κορυφή της Primera Division.

Η Μπαρτσελόνα παρατάχθηκε χωρίς τους Λουίς Σουάρες, Ζόρντι Άλμπα και Αντρές Ινιέστα σε μία πολύ επιθετική διάταξη, απόρροια της συνύπαρξης των Μουνίρ Ελ Χανταντί και Σάντρο Ραμίρες.

Όπως ήταν φυσικό, οι γηπεδούχοι κατέγραψαν ιδιαίτερα υψηλό ποσοστό κατοχής, αλλά πλην ελαχίστων εξαιρέσεων δεν κατάφεραν

να διασπάσουν την πολυπρόσωπη και καλοστημένη αμυντική γραμμή της Λεβάντε.

Οι "μπλαουγκράνα" απείλησαν, ουσιαστικά, στο 28ο λεπτό με τον Μουνίρ και στο 38ο με τον Λιονέλ Μέσι, ωστόσο η αλήθεια είναι ότι στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι δεν αισθάνθηκαν μεγάλη πίεση.

Εν αντιθέσει με το πρώτο, το δεύτερο μέρος ήταν ιδιαίτερα χορταστικό. Ο Μαρκ Μπάρτρα λειτούργησε σαν επιθετικός για να λύσει το γόρδιο δεσμό στο 50ό λεπτό (από σέντρα του Μέσι), ο Νεϊμάρ διπλασίασε το προβάδισμα της Μπαρτσελόνα μετά από φάση διαρκείας στο 56ο, ενώ ο Μέσι μετατράπηκε από δημιουργός σε σκόρερ με πέναλτι στο 61'.

Η Λεβάντε και συγκεκριμένα ο νεοεισελθών Βίκτορ Κασαδεσούς εκμεταλλεύθηκε μία άστοχη έξοδο του Μαρκ-Αντρέ Τερ Στέγκεν για να μειώσει στο 66ο λεπτό, προτού ο Μέσι αστοχήσει σε πέναλτι που ο ίδιος κέρδισε από τον Ζουχαΐρ Φεντάλ στο 75'.

Η τελευταία λέξη ανήκε στον Μέσι, ο οποίος διπλασίασε τα γκολ του με ωραία ατομική προσπάθεια και πλασέ εντός περιοχής στο 90ό λεπτό.

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Τερ Στέγκεν, Άλβες, Μπάρτρα, Μαστσεράνο, Αντριάνο, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς (62' Γκουμπάου), Μουνίρ, Μέσι, Σάντρο Ραμίρες, Νεϊμάρ.

Λεβάντε (5-3-2): Ρουμπέν, Ιβάν Λόπεθ, Τρουχίγιο, Φεντάλ, Χουανφράν, Τόνιο, Καμαράσα (80' Ρουμπέν Γκαρθία), Λέρμα, Βέρθα, Γκιλάς (63' Κασαδεσούς), Μαρτί (68' Ντέιβερσον).

23:00 Ρεάλ Σοθιεδάδ - Εσπανιόλ 2-3

(20' Αγκιρέτσε, 86' Ζονατάς - 44' πέν. Μορένο, 71' Ρόκο, 90' Πέρες)

Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου 2015

13:00 Σεβίλλη - Θέλτα 1-2

(54' Γιορέντε - 15' Νολίτο, 26' Βας)

17:00 Λα Κορούνια - Σπόρτινγκ Χιχόν 2-3

(16' Χουανφράν, 28' Αλμπέρτο Λουίς - 4', 8' Σανάμπρια, 36' Μενέντες)

19:15 Βιγιαρεάλ - Αθλέτικ Μπιλμπάο 3-1

(43' πέν. Σοριάνο, 67' Γκάσπαρ, 80' Μπαπτιστάο - 92' Αντούριθ)

21:30 Λας Πάλμας - Ράγιο Βαγεκάνο 0-1

(42' Γκέρα)

21:30 Μπαρτσελόνα - Λεβάντε 4-1

(50' Mπάρτρα, 56' Νεϊμάρ, 61' πέν, 90' Μέσι - 66' Κασαδεσούς)

FT - VIDEO (Liga BBVA): FC Barcelona 4-1 Levante UDAll Goals &Highlights [HD]Leo Messi with a double