Πρεμιέρες, γκολ, σερί (στατιστικά 17ης αγωνιστικής)

Η πέμπτη συναπτή απώλεια βαθμών του ΑΠΟΕΛ, η πρώτη ανατροπή της Δόξας, το ρεκόρ του Αβραάμ και η γκαντεμιά του Μπεμπέ ξεχωρίζουν στη στατιστική αποδελτίωση της 17ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος. Αναλυτικά: ΠΡΕΜΙΕΡΕΣ*Την πρώτη συμμετοχή τους με τη φανέλα της νέας ομάδας τους πραγματοποίησαν συνολικά εννέα ποδοσφαιριστές: οι Παναγιώτης Λοϊζίδης (Νέα Σαλαμίνα), Άλεξ Κωνσταντίνου (ΑΠΟΕΛ), Γιον Άντονι Γκαρθία, Σερτζίνιο Γκριν
(αμφότεροι Οθέλλος), Μπερνάρ Μεντί (ΑΕΛ), Ματιέ Βαλβέρδε, Ανέστης Αργυρίου, Κέρβενς Μπέλφορτ (όλοι Εθνικός Άχνας) και Λευτέρης Μέρτακκας (Αγία Νάπα). ΓΚΟΛ*Το πρώτο γκολ με την καινούργια τους ομάδα πανηγύρισαν οι Ρικάρντο Λόμπο, Μπερνάρντο Βασκοντσέλος, Κρίστιαν Νοβόα (όλοι Δόξα). Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι και τη 16η αγωνιστική ο σύλλογος της Κατωκοπιάς είχε αναδείξει μόλις τέσσερις σκόρερ!*Το παρθενικό γκολ στο τρέχον πρωτάθλημα σημείωσε ο Λεάντρο (Ομόνοια).*Με το (νικητήριο) γκολ απέναντι στην ΑΕΛ ο Ανδρέας Αβραάμ έφτασε τα τρία στο τρέχον πρωτάθλημα και έθεσε ατομικό ρεκόρ παραγωγικότητας με την Ανόρθωση σε μία περίοδο.*Ο Απόλλωνας έχει την κορυφαία παραγωγικότητα στην κατηγορία σε τέσσερα από τα έξι τέταρτα (7 γκολ στο 16’-30’, 6 στο 31’-45’, 7 στο 61’-75’ και 9 στο 76’-90’).*ΑΕΛ και Εθνικός Άχνας έχουν πλέον το χειρότερο παθητικό της κατηγορίας στο τελευταίο τέταρτο των αγώνων τους (76’-90’).*Ο ΑΠΟΕΛ έχει δεχτεί πλέον τριπλάσια τέρματα στην επανάληψη απ’ ό,τι στο πρώτο ημίχρονο των αγώνων του (9-3).*Με 18 γκολ η 17η αγωνιστική είναι η δεύτερη πιο παραγωγική στο β’ γύρο του πρωταθλήματος.*Τα 266 τέρματα σε 92 παιχνίδια δίνουν μέσο όρο 15,4 ανά αγωνιστική. ΣΕΡΙ*Με το εντός έδρας 1-1 απέναντι στον Οθέλλο ο ΑΠΟΕΛ συμπλήρωσε πέντε αγωνιστικές άνευ νίκης και με διαρκή παραβίαση της εστίας του.*Το εκτός έδρας 0-2 από την ΑΕΚ ανέβασε σε εννέα αγωνιστικές το άνευ νίκης σερί της Αγίας Νάπας (0-4-5).*Τρεις αγωνιστικές άνευ νίκης μετρά ο Ερμής, για δεύτερη φορά στο πρωτάθλημα μετά το διάστημα 5η-7η αγωνιστική. ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΑ*Το εκτός έδρας 1-2 από την Ανόρθωση ήταν ήδη η τρίτη ήττα της ΑΕΛ μετά από προβάδισμά της, ουδεμία ομάδα έχει περισσότερες ή έχει πετάξει περισσότερους βαθμούς μετά από δικό της 1-0 απ’ όσους οι «λέοντες» (11)!*Το εκτός έδρας 1-1 με τον ΑΠΟΕΛ η πρώτη μοιρασιά του Οθέλλου μετά από προβάδισμά του!*Το εκτός έδρας 1-3 από τη Δόξα η πρώτη απώλεια βαθμών του Εθνικού Άχνας μετά από προβάδισμά του (3-0-1)!*Το εντός έδρας 3-1 επί του Εθνικού η πρώτη ολική ανατροπή της Δόξας μετά από προβάδισμα αντιπάλου (1-2-9)!*Το εντός έδρας 1-1 με την Ομόνοια η πρώτη ισοπαλία του Ερμή μετά από προβάδισμα αντιπάλου!*Ο ΑΠΟΕΛ παραμένει η μόνη αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος έπειτα από προβάδισμα αντιπάλου (1-2-0)!*Δύο φορές έχει ανοίξει το σκορ για την ΑΕΛ ο Μπεμπέ, δύο ήττες έχουν μετρήσει ακολούθως οι «λέοντες» (Εθνικό Άχνας-ΑΕΛ 2-4 στις 14.12 και Ανόρθωση-ΑΕΛ 2-1 στις 18.1)!