Δεν καταλάβει από απουσίες

Ο Ολυμπιακός απέδειξε για άλλη μία φορά ότι δεν καταλαβαίνει από απουσίες. Παίζοντας χωρίς τον Σπανούλη και χάνοντας κατά τη διάρκεια του ματς τον Λοτζέσκι, ο πρωταθλητής επικράτησε με 73-63 της Μιλάνο στο ΣΕΦ.

Αν κάτι έγινε σαφές στο πρώτο ημίχρονο, αυτό ήταν ότι ο Ολυμπιακός δεν είχε εύκολο σκορ. Τα εξωτερικά σουτ, στη συντριπτική τους πλειοψηφία δεν μπήκαν,

κίνηση χωρίς την μπάλα δεν υπήρχε και έτσι ο πρωταθλητής την περισσότερη ώρα κυνηγούσε την αντίπαλό του.

Εξαίρεση σ' αυτό το διάστημα αποτέλεσε ο επιθετικός οίστρος του Γιώργου Πρίντεζη ο οποίος μπαίνοντας ορεξάτος στο παρκέ έδωσε πολλές λύσεις έτσι ώστε ο Ολυμπιακός να προηγηθεί 16-13 ενώ έχανε με 8-13. Από εκεί και πέρα όμως η Μιλάνο (που έπαιξε χωρίς τον Τζεντίλε) κυριάρχησε με άξονα τα σουτ τριών πόντων (6/9 στο πρώτο μέρος) και τη διέξοδο που χάρισε με την ευστοχία του ο Τζένκινς. Η διαφορά για τους Ιταλούς έφτασε ακόμα και στο +8 (21-29) πριν μειωθεί στους 4 (25-29).

Για να ισορροπήσει και να περάσει εκ νέου μπροστά ο Ολυμπιακός χρειάστηκε να πάρει πολλά πράγματα από τους ψηλούς του. Ο Μιλουτίνοφ πέτυχε 6 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο ενώ ο Πρίντεζης πρόσφερε τόσο στο σκοράρισμα όσο και στη δημιουργία. Ακόμα και έτσι πάντως οι "ερυθρόλευκοι" δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα τεσσάρων πόντων που είχαν (41-37, 45-41). Οι Ιταλοί επέστρεψαν και εκμεταλλεύτηκαν τη σαστιμάρα του Ολυμπιακού από τον τραυματισμό του Λοτζέσκι στο 28. Με το τέλος της τρίτης περιόδου τίποτα δεν είχε ξεκαθαριστεί (48-48).

Η καλή, αποτελεσματική άμυνα στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου έγειρε οριστικά την πλάστιγγα στην πλευρά του Ολυμπιακού. Από το 49-49 οι Αθηναίου, Πρίντεζης και Στρόμπερι έφεραν το σκορ στο 54-49 και στο 60-51 με την Μιλάνο να πετυχαίνει μόλις 3 πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά του δεκαλέπτου. Το εκτός ισορροπίας καλάθι του Αθηναίου για το 62-51 στο 36' ουσιοαστικά έβαλε τους τίτλους τέλους στο ματς και σηματοδότησε μία ακόμη νίκη του εφτάψυχου Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 25-29, 48-48, 73-63

Ολυμπιακός: Χάντερ 4, Παπαπέτρου, Στρόμπερι 16 (2), Τολιόπουλος 2, Μιλουτίνοφ 12, Πρίντεζης 11 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 6 (1), Χάκετ 9, Λοτζέσκι 5 (1), Αθηναίου 8 (2).

Αρμάνι Μιλάνο: ΜακΛιν 11, Λαφαγιέτ 6 (2), Αμάτο, Τσερέλα, Τσιντσιαρίνι 12 (2), Τζένκινς 12 (3), Χάμελ 7 (1), Μπάρατς 6, Σιμόν 9 (1).