Στα χέρια της η πρόκριση

Η ΑΕΚ Καραβά έχασε 3-2 από τη Ζλιν και έχει όλα τα φόντα να περάσει

Παρά το εντυπωσιακό ξεκίνημα και την κατάκτηση των δύο πρώτων σετ, η Pokka ΑΕ Καραβά δεν τα κατάφερε στην Τσεχία χάνοντας με 3-2 σετ από τη Fatra Ζλιν για τη φάση των 16 του CEV Challenge Cup Ανδρών. Η προσφυγική ομάδα έδειξε όμως στη Sportovni Hala

Zlin ότι μπορεί στον επαναληπτικό του «Σπύρος Κυπριανού» σε 14 βράδια να πάρει την πρόκριση για τους «8». Η AEK επιζητεί στον επαναληπτικό δύο αποτελέσματα νίκης με 3-0 ή 3-1 για να περάσει. Ενδεχόμενη νίκη της με 3-2 θα οδηγήσει την πρόκριση στο χρυσό σετ.

Το πρώτο σετ ήταν συναρπαστικό και πήρε στο τέλος μια «άγρια ομορφιά», με την ομάδα της Pokka ΑΕΚ να διατηρεί προβάδισμα δύο πόντων 21-23, 22-24 και να παίρνει πανηγυρικά το πρώτο σετ με 23-25 σε 28 λεπτά. Σχεδόν πόντο-πόντο πήγαιναν οι ομάδες στο 2ο σετ. Η ΑΕΚ ήταν πάντα μπροστά με ελάχιστη διαφορά. Την άνοιξε στο 16-13 και στη συνέχεια επιβλήθηκε με 25-20.

Στην πορεία ήλθε η αντίδραση των Τσέχων. Η ΑΕΚ πάλεψε καλά και στο 3ο σετ έδειχνε πως μπορούσε να κάνει το 3-0 (21-21 σε κάποιο σημείο), αλλά η Ζλιν κατάφερε να επικρατήσει και να μειώσει. Στο 4ο σετ, πάλι οι Τσέχοι είχαν περισσότερα αποθέματα στο τέλος, υπερίσχυσαν με 25-20 και ισοφάρισαν σε 2-2. Στα πρώτα στάδια του τάι-μπρέικ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο (2-2, 3-3, 4-4, 5-5), δείχνοντας ότι τα πάντα θα κρίνονταν σε μια κλωστή.

Η Pokka ΑΕ Καραβά παίζοντας έξυπνα και εκμεταλλευόμενη τα λάθη των Τσέχων πήγε στο τεχνικό τάιμ-άουτ προηγούμενη με 6-8. Η αντίδραση των Τσέχων ήταν άμεση, αφού με σερί 5-0 προηγήθηκαν 11-8 και έγιναν το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του σετ και της νίκης. Η Pokka ΑΕ Καραβά έδειξε ψυχικά αποθέματα, μείωσε σε 13-12, αλλά τελικά δεν κατάφερε να πάρει το σετ, χάνοντας με 15-12 σε 13 λεπτά και τον αγώνα με 3-2 σετ.