Ασταμάτητος και στο Κύπελλο

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ
Με συνοπτικές διαδικασίες ο Ολυμπιακός κέρδισε και στο δεύτερο ματς τα Χανιά (6-0), άνετη πρόκριση και για την ΑΕΚ

Με... συνοπτικές διαδικασίες ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου, καθώς, μετά τη νίκη του εκτός έδρας με 4-1, νίκησε τα Χανιά 6-0

και στον δεύτερο αγώνα στο γήπεδο «Καραϊσκάκης» για τη Γ' φάση της διοργάνωσης. Οι Ζντιέλαρ (4'), Κασάμι (12', 45'), Σεμπά (36'), Πουλίδο (73') και Φουστέρ (90’) τα γκολ των νικητών.

Παρά τους πολλούς αναπληρωματικούς που παρέταξε ο Μάρκο Σίλβα, η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής και ο Ολυμπιακός στο ημίχρονο είχε ήδη σημειώσει όσα γκολ πέτυχε και στα Χανιά. Μόλις στο 4' ο Ζντιέλαρ με πλασέ άνοιξε το σκορ, στο 12' από σέντρα του Σεμπά ο Κασάμι με μονοκόμματο σουτ έκανε το 2-0, ενώ πριν το τρίτο γκολ μεσολάβησε ένα δοκάρι των φιλοξενουμένων στο 14' με σουτ του Μπριλάκη, αλλά και ένα χαμένο πέναλτι των γηπεδούχων στο 20', όταν ο Μπριλάκης έσπρωξε μέσα στην περιοχή τον Πουλίδο. Το εκτέλεσε ο Φουστέρ και απέκρουσε ο Πρίφτης.

Στο 36' ο Πουλίδο έφυγε μόνος του μπροστά και γύρισε στον αμαρκάριστο Σεμπά που έκανε το 3-0 και στο 45' ο Κασάμι, έπειτα από φάση διαρκείας, έσπρωξε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα κι έκανε το 4-0.

Μονόλογος του Ολυμπιακού ήταν και το β' ημίχρονο και πολλές οι χαμένες ευκαιρίες. Τελικά στο 73', σε συνεργασία Ερνάνι και Πουλίδο, ο δεύτερος έκανε το 5-0, αλλά ο πρώτος λίγο αργότερα αισθάνθηκε ενοχλήσεις και αποχώρησε. Ακριβώς στο 90' ο Φουστέρ με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

Πρόκριση και για την ΑΕΚ
Με δύο γκολ στο τέλος κάθε ημιχρόνου, η ΑΕΚ επικράτησε 2-0 του Λεβαδειακού στο ΟΑΚΑ και προκρίθηκε στους «8», καθώς είχε νικήσει (1-0) και στο πρώτο ματς. Ο Γιάκομπ Γιόχανσον και ο Ντιέγκο Μπουονανότε πέτυχαν τα γκολ για την Ενωση.

Στο 43΄ ο Πλατέλλας εκτέλεσε κόρνερ, ο Τζεμπούρ με κεφαλιά «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Γιόχανσον εκτέλεσε γρήγορα γράφοντας το 1-0. Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στο 85’, με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Ντιέγκο Μπουονανότε.