ΑΠΟΕΛ: Έσπασε τα ρεκόρ του στην Ευρώπη σε άμυνα και επίθεση

Η πιο παραγωγική χρονιά του ΑΠΟΕΛ στην Ευρώπη στην ιστορία του είναι η φετινή με την ομάδα του Τόμας Κρίστιανσεν να έχει ήδη σπάσει το 20άρι σκοράροντας μέχρι στιγμής 21 τέρματα σε 14 αγώνες.

Το προηγούμενο ρεκόρ του ήταν τα 20 που πέτυχε την περίοδο 2011-12 όταν έφτασε μέχρι τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ και με τα δύο γκολ επί της Μπιλμπάο κατέρριψε και αυτό το ρεκόρ.

Παράλληλα οι γαλαζοκίτρινοι σε αναλογία παιχνιδιών

έχουν και την καλύτερη άμυνα στην ιστορία τους στα Ευρωπαϊκά σαλόνια αφού σε 14 αγώνες έχουν δεχθεί μόλις 12 τέρματα εκ των οποίων τα 6 σε δύο αγώνες με Γιανγκ Μπόις (3-1) εκτός και Αθλέτικ Κλαπ (3-2) επίσης εκτός έδρας.

Το 2011-12 στην τρελή του πορεία στο Τσάμπιος Λιγκ είχε δεχθεί συνολικά 17 εκ των οποίων τα 8 από την Ρεάλ Μαδρίτης στα δύο παιχνίδια της φάσης των «8».

Αξίζει να τονίσουμε πως την περσινή περίοδο 2015-16 είχε τον χειρότερο απολογισμό αφού σε 12 αγώνες σκόραρε μόλις 7 φορές ενώ δέχθηκε 18 τέρματα.