ΑΕΚ: Κέρδισε το ντέρμπι και ξέφυγε

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας στην καλαθόσφαιρα, επικρατώντας το βράδυ της Παρασκευής (20/2/15) με 72-51 του Κεραυνού στη Λάρνακα. Έτσι, οι «κιτρινοπράσινοι» βρέθηκαν μόνοι στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας πίσω της τον Κεραυνό, του οποίου θα υπερτερεί στην έδρα (κατά πάσα πιθανότητα) στην αναμενόμενη μάχη τους στα ημιτελικά των πλέι-οφ. Το παιχνίδι είχε δύο διαφορετικές

μορφές. Στο πρώτο ημίχρονο ο Κεραυνός κατάφερε να εξουδετερώσει με την άμυνά του το αντίπαλο πλεονέκτημα μέσα στη ρακέτα, έχοντας προηγηθεί ακόμα και με 10 πόντους διαφορά (23-33), όμως στο δεύτερο οι «ερυθροκίτρινοι» έμειναν στα... αποδυτήρια. Η Πετρολίνα ΑΕΚ ανέλαβε δράση μετά το 27 και με τη δυνατή άμυνά της και τις περισσότερες επιθετικές λύσεις που είχε ανέτρεψε τα πάντα και στο τέλος έφτασε στο να κερδίζει με 21 πόντους διαφορά. Σημειώνουμε ότι με την Πετρολίνα ΑΕΚ δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας Ιάκωβος Παντελή, ενώ με το που μπήκε στο παιχνίδι (προερχόμενος από τραυματισμό) ο Καρλ Μπαμπτίστ, στραμπούληξε το αριστερό του πόδι και πέρασε εκτός. Στον Κεραυνό δεν έπαιξε καθόλου ο πρώτος σκόρερ του, Άντονι Γουίντεν, με απόφαση του προπονητή του, καθώς δεν είχε οποιοδήποτε πρόβλημα τραυματισμού.

Στα πρώτα λεπτά η Πετρολίνα ΑΕΚ κατάφερε να περάσει την μπάλα μέσα στη ρακέτα και να προηγηθεί με 5-2. Ωστόσο, το επόμενο πεντάλεπτο ανήκε αποκλειστικά στον Κεραυνό, ο οποίος έπαιξε πολύ καλή περιφερειακή άμυνα, μη επιτρέποντας στους αντιπάλους να περάσουν τις μπαλιές στους ψηλούς και με τα κλεψίματά του κατάφερε να τρέξει επιμέρους σκορ 2-12 και να προηγηθεί στο 6΄02΄΄ με 7-14. Στο τάιμ-άουτ των γηπεδούχων, ακολούθησε το δικό τους καλό διάστημα, που τους οδήγησε σε σερί 7-0 και ισοφάριση του αγώνα σε 14-14 στο 8΄13΄΄. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 14-16, με το αξιοσημείωτο αυτού το ότι στο 3΄35΄΄ χρεώθηκε με τρία φάουλ ο Τάντους ΜακΦάσντεν της Πετρολίνα ΑΕΚ.

Στη δεύτερη περίοδο συνεχίστηκε η σκληρή μάχη κάτω από τα καλάθια, με τον Παντούρη να δίνει προβάδισμα στον Κεραυνό με 8 πόντους στο 12΄44΄΄ (16-24), με δύο συνεχόμενα τρίποντα. Άξιο αναφοράς το ότι ο Κεραυνός έπαιξε για 13΄17΄΄ με την ίδια πεντάδα! Οι αλλαγές στα σχήματα των δύο ομάδων έφεραν καλύτερη αποτελεσματικότητα στους «μαυρόασπρους», οι οποίοι μείωσαν σε 23-25 στο 14΄09΄΄. Ωστόσο, η είσοδος στο παρκέ του Κρουπάλια τον έφερε εκτός των 6,75μ. και με συνεχόμενα τρίποντα ανέβασε τη διαφορά για τον Κεραυνό στους 10 πόντους (23-33) στο 15΄45΄΄. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου η Πετρολίνα ΑΕΚ πίεσε στην άμυνα (επιστροφή και κλεψίματα του ΜακΦάντεν) και το έκλεισε στο 32-37.

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν από τα αποδυτήρια με όχι τόσο καθαρό μυαλό, με αποτέλεσμα να υποπίπτουν σε λάθη στις επιθέσεις τους ή να επιχειρούν άστοχα σουτ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να καταγράψουν σκορ μόλις 4-2 στα πρώτα 7 λεπτά!!! Στο τελευταίο τρίλεπτο το παιχνίδι «άναψε», ιδιαίτερα όταν η Πετρολίνα ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα με 41-40 στο 27΄45΄΄ και τιμώρησε τον μέτριο επιθετικά για άλλο ένα τρίτο δεκάλεπτο Κεραυνό, κλείνοντάς το στο 48-44.

Στο πρώτο τρίλεπτο της τελευταίας περιόδου, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι πιο συγκεντρωμένοι στο παρκέ και να έχουν καλύτερα ποσοστά ευστοχίας, απέναντι σε έναν «συγχυσμένο» Κεραυνό. Μέχρι το 34΄22΄΄ η Πετρολίνα ΑΕΚ έτρεξε σερί 12-0 και ξέφυγε με 60-44, που της έδωσε την ευκαιρία να διαχειριστεί σωστά το προβάδισμά της στην πορεία του αγώνα, αφού οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να σκοράρουν. Έτσι, ανέβαζαν ολοένα τη διαφορά και στο τέλος έφτασαν σε θριαμβευτική νίκη με 72-51, που τους έφερε μόνους στη δεύτερη θέση.

Δεκάλεπτα: 14-16, 32-37, 48-44, 72-51.

ΠΕΤΡΟΛΙΝΑ ΑΕΚ (Γιώργος Κετσελίδης)

(5/7β., 23/39δ., 7/20τρ., 24-10ρ., 14ασ., 13κλ., 4κ., 17λ.): Χάρπερ 20 (2/6τρ., 10ρ.), Μπρέζετς 17, Κοιλαράς, Πέτροβιτς 11 (3), ΜακΦάντεν 8 (1), Κασκίρης, Πασιαλής, Ντάιρεν 9 (1), Λεοντίου, Μπαπτίστ, Παλάλας 7.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Γιώργος Καλαφατάκης)

(11/16β., 14/37δ., 4/15τρ., 20-11ρ., 6ασ., 11κλ., 19λ.): Ντιγκς 14, Τζόνσον 7, Πηλαβάς 4, Μιχαήλ, Παντούρης 10 (2), Μπιγκς 8, Μπόγκαβατς 2, Θεοχαρίδης, Κρουπάλια 6 (2).