Μεγάλη νίκη για Αζαρένκα επί της Οσταπένκο (vids)

09:03 5/1/2024 - Πηγή: Tennis24

Η Βικτόρια Αζαρένκα ήταν η μεγάλη νικήτρια του προημιτελικού ντέρμπι στο Brisbane International, κερδίζοντας στα τρία σετ τη Γέλενα Οσταπένκο.

Το πρώην Νο1 και νυν Νο23 της παγκόσμιας κατάταξης, επικράτησε 6-3, 3-6, 7-5 της Λετονής και πήρε το εισιτήριο για τις “4” καλύτερες του Μπρισμπέιν, περιμένοντας εκεί τη νικήτρια του τελευταίου προημιτελικού (10:30GR) Σαμπαλένκα-Κασάτκινα.

Semifinal bound @vika7 outlasts No.3 seed

Jelena Ostapenko in three thrilling sets, 6-3 3-6 7-5 #BrisbaneTennis pic.twitter.com/2sT0cqYJu1

— Brisbane International (@BrisbaneTennis) January 5, 2024

Ήταν μια συναρπαστική μάχη που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με την 32χρονη Λευκορωσίδα να επιστρέφει από break κάτω στο καθοριστικό σετ, ολοκληρώνοντας τη σπουδαία νίκη της μετά από 2 ώρες και 31 λεπτά αγώνα.

Το εισιτήριο για τα ημιτελικά εξασφάλισε και η Έλενα Ριμπάκινα η οποία προηγούνταν 6-1 games της Αλεξάντρα Ποτάποβα, όταν η Ρωσίδα αντίπαλό της εγκατάλειψε λόγω τραυματισμού.

Η Ριμπάκινα, Νο2 του ταμπλό, στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει την Λίντα Νόσκοβα, μετά τη νίκη της Τσέχας με 7-5, 6-3 επί της 16χρονης Ρωσίδας, Μίρα Αντρέεβα.

Vika Azarenka after beating Ostapenko in Brisbane

“With Jelena sometimes you just have to put on a helmet and try to stay in there.” pic.twitter.com/AxeBNZViu9

— The Tennis Letter (@TheTennisLetter) January 5, 2024

BRISBANE INTERNATIONAL SINGLES DRAW | DOUBLES | OOP (+8h)

The post Μεγάλη νίκη για Αζαρένκα επί της Οσταπένκο (vids) appeared first on Tennis24.