Ελεγχόμενη νίκη για Ρούμπλεφ (vid)

Την πρόκριση για τον 3ο γύρο του Dubai Duty Free Tennis Championships πήρε ο Αντρέι Ρούμπλεφ, πραγματοποιώντας μια αρκετά καλή εμφάνιση κόντρα στον Εμίλ Ρουσουβουόρι.

Ο Ρώσος τενίστας επικράτησε του Φινλανδού με 6-4, 6-4, σε έναν θεαματικό αγώνα που διήρκησε 1 ώρα και 20 λεπτά. Ο Ρούμπλεφ είχε

το πάνω χέρι και στα δύο σετ του παιχνιδιού, έπαιξε μεθοδευμένα και πήρε την πολυπόθητη νίκη.

Το Νο2 του ταμπλό στην επόμενη φάση του τουρνουά θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης Τέιλορ Φρίτζ- Νικολόζ Μπασιλασβίλι.

Στο μεταξύ, το εισιτήριο για τον 3ο γύρο της διοργάνωσης του Ντουμπάι εξασφάλισε και ο Γιανίκ Σίνερ. Ο Ιταλός, Νο32 στην παγκόσμια κατάταξη απέκλεισε τον Αλεξάντερ Μπούμπλικ με 2-6, 7-6 (2), 6-4, πραγματοποιώντας μια επική ανατροπή. Στον επόμενο γύρο του event θα αγωνιστεί απέναντι στον ιδιαίτερα φορμαρισμένο Ρομπέρτο Μπαουτίστα-Αγούτ.

Ο Ισπανός από την πλευρά του, είχε εύκολο έργο στην πρεμιέρα του, καθώς ο αντίπαλος του (Μάθιου Εμπντέν) αποσύρθηκε στα μέσα του 1ου σετ, λόγω προβλήματος τραυματισμού.

DUBAI TENNIS CHAMPIONSHIPS DRAW l DOUBLES l OOP (+2h)