ΠΑΟΚ | Αλώβητος στο "Παλατάκι"

Σε απόρθητο κάστρο έχει μετατρέψει την έδρα του ο ΠΑΟΚ, ο οποίος πήρε την ένατη εντός έδρας νίκη του, καθώς επικράτησε της Καβάλας με 81-69 για την 18η αγωνιστική.

Καλό ξεκίνημα έκανε στο ματς η Καβάλα, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε τα πατήματά του και κατάφερε κυρίως χάρη στους Τσαϊρέλη και Παπαδόπουλο να κλείσει το δεκάλεπτο με 24-17. Ο ΠΑΟΚ

ανέβασε και άλλο την διαφορά του και έτσι στο 16ο λεπτό οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν μπροστά με 31-21, με την Καβάλα να μειώνει στους πέντε πόντους (36-29), αλλά οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 39-30.

Η Καβάλα έχοντας επιμέρους σκορ 14-18 στην τρίτη περίοδο και έτσι στο τέλος του δεκαλέπτου είχε μειώσει σε 53-48. Μέχρι τα μισά της τελευταίας περιόδου η Καβάλα πίεσε και τρέχοντας ένα σερί 0-6 μείωσε σε 58-56, αλλά μετέπειτα ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις και έφτασε στη νίκη με 81-69.

Δεκάλεπτα: 24-17, 39-30, 53-48, 81-69

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 8, Κασελάκης 8, Χαραλαμπίδης 19, Τσαϊρέλης 20, Δέδας 12, Μαργαρίτης 2, Παπαδόπουλος 9, Νικολόπουλος, Καλές 3, Λιάπης, Χρυσικόπουλος

Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος 12, Άρμπετ 3, Καλαμπάκας 5, Μανωλόπουλος, Στεφανίδης 7, Μιλόσεβιτς 3, Μίτροβιτς 18, Ταϊρού 6, Κόλεμαν 7, Ατσάρα 8