ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ | Τρελός Παππάς τους... κέρδισε!

Ο Πανιώνιος βρισκόταν πίσω στο σκορ για τρία δεκάλεπτα αλλά μετά από εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο και με κορυφαίο τον Νίκο Παππά, πέτυχε σπουδαία ανατροπή, πήρε τη νίκη με 89-77 επί του Κολοσσού και συνέχισε το αήττητο σερί του στην φετινή Α1.

Ο Κολοσσός μπήκε πιο δυναμικά στο παρκέ και στο 3' προηγήθηκε με 5-13. Ο Πανιώνιος σε εκείνο το σημείο άρχισε να "ξυπνάει" και αφού μείωσε σε 15-19 στο 6', δεν άφηνε τους "ροδίτες"

να ανοίξουν περισσότερο την διαφορά, η οποία στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν στο +4 για τον Κολοσσό.

Στην δεύτερη περίοδο ο Πανιώνιος ανέβασε τον ρυθμό του και με μπροστάρη το Νίκο Παππά, κατάφερε στο 15' να μειώσει εκ νέου σε 32-35, ενώ τρία λεπτά αργότερα με 2/2 δικές του βολές, έφερε το παιχνίδι στα ίσια ισοφαρίζοντας σε 40-40. Ο Κολοσσός απάντησε άμεσα και έκανε το 40-45 με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται τελικά με σκορ 42-45 για τους φιλοξενούμενους.

Στην επανάληψη το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο με τον Κολοσσό να διατηρεί μικρό προβάδισμα και τον Πανιώνιο να τον ακολουθεί από κοντά. Στο 26' το σκορ ήταν 53-55 αλλά ο Κολοσσός πάτησε ξανά το γκάζι και με τρίποντο του Τσαλδάρη στο 29' ανέβασε την διαφορά στο +9 (59-68).

Μέχρι τα μισά της τελευταίας περιόδου, ο Κολοσσός διατηρούσε το προβάδισμα αλλά ο Πανιώνιος δεν το έβαζε κάτω και άρχισε να "ψαλιδίζει" την διαφορά, Στο 35' με καλάθι του Νίκου Παππά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 69-71 και στο 37' με βολή του Μπούκερ ισοφάρισαν σε 74-74, μετατρέποντας το παιχνίδι σε "θρίλερ". Με τρίποντο του Μίλμπουρν και στη συνέχεια με λέι απ του Παππά ο Πανιώνιος πέρασε μπροστά με 79-74 και με τρίποντο του Γιάνκοβιτς στο 39' έκανε το 82-74. Η διαφορά έφτασε στο +10 (87-77) με καλάθι ξανά του Παππά και ο Πανιώνιος με σπουδαία ανατροπή πήρε τη νίκη με 89-77 και παρέμεινε αήττητος στο φετινό πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 25-29, 42-45, 61-68, 89-77Σε λίγο περισσότερα...