ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ | Και μετά τον "περίπατο"... τελικός!

Ο Παναθηναϊκός έκανε το χρέος του απέναντι στο Μαρούσι, "καθάρισε" το ματς από το πρώτο δεκάλεπτο και πραγματοποιώντας υγιεινό περίπατο με το σαρωτικό 56-96, στρέφει το βλέμμα εξολοκλήρου στον σαββατιάτικο μεγάλο τελικό του κυπέλλου κόντρα στον Ολυμπιακό...

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός

έδειξε εξαρχής ότι είναι διατεθειμένος να "καθαρίσει" γρήγορα το ματς και αυτό έκανε. Οι "πράσινοι" πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ -δια χειρός Σάτο, Μάρις και Λόγκαν- και στο 10' προηγούνταν ήδη με 15 πόντους (11-26).

Το "Τριφύλλι" δεν άφησε γκάζι ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στα μέσα της περιόδου διεύρυνε το προβάδισμά του στους 24 πόντους (19-43), ενώ λίγο αργότερα ο Νικ Καλάθης με τρίποντη "βόμβα" έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της μέχρι τότε (25-52, στο 29'). Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το παιχνίδι να έχει ήδη κριθεί και το σκορ να βρίσκει τον Παναθηναϊκό μπροστά με 31-53.

Το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε ούτε στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν το δείκτη του σκορ στο +28 (31-59) στο 25', ενώ με τη συμπλήρωση 30 λεπτων παιχνιδιού ο Παναθηναϊκός προηγείτο με 42-70.

Τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του ματς, ο Σμιθ έστειλε τη διαφορά στο +30, ενώ ο Γιασικεβίτσιους με τρίποντο στην αμέσως επόμενη φάση έβαλε για πρώτη φορά τους πρωταθλητές Ευρώπης μπροστά με 33 (50-83). Ο περίπατος του Παναθηναϊκού ολοκληρώθηκε με το επιβλητικό 56-96 (η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς) και οι "πράσινοι" στρέφουν πλέον την προσοχή τους στον τελικό του κυπέλλου...

Διαιτητές: Αφεντουλίδης, Μαγκλογιάννης, Μπίκας.

Δεκάλεπτα: 11-26, 31-53, 42-70, 56-96.