ΚΑΒΑΛΑ | Με σούπερ Τέιλορ

Η Καβάλα επικράτησε του ΚΑΟΔ με 100-86 και η ενδέκατη νίκη της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη είχε την υπογραφή του Μάικ Τέιλορ (40π., 6/11 διπ., 8/13 τριπ., 4ριμπ, 3 κλ., 4 ασ.).

Άξιος συμπαραστάτης του Τέιλορ ήταν ο Χριστόφορος Στεφανίδης που σταμάτησε στους 20 πόντους ενώ για τον ΚΑΟΔ διακρίθηκε ο Γιάννης Αθηναίου (18π., 6ασ.).

Ο ΚΑΟΔ

ξεκίνησε αρκετά καλά την αναμέτρηση αλλά μετά τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, με το σκορ να είναι 10-15, ανέλαβε δράση ο Μάικλ Τέιλορ. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (22-19) ενώ στο 16' ο Τέιλορ από την γραμμή των 6.75 έκανε το 40-28 και η συμπλήρωση των 20', την βρήκε στο +10 (48-62).

Ο Τέιλορ και παρά την ανάπαυλα του ημιχρόνου παρέμεινε... ζεστός, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα η Καβάλα να μην απειληθεί από τον ΚΑΟΔ. Η συμπλήρωση των 30 λεπτών βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 78-62. Στην τελευταία περίοδο η Καβάλα παρέμεινε συγκεντρωμένη, δεν άφησε τον ΚΑΟΔ να πλησιάσει και το μόνο που έμενε αναπάντητο ήταν αν θα ξεπέρναγε το φράγμα των 100 πόντων. Η 100άρα τελικά ήρθε δια χειρός Νίκου Αγγελόπουλου από την γραμμή των 6.75. Αυτό μάλιστα ήταν και το 17ο τρίποντο που ευστόχησε η Καβάλα σε 32 προσπάθειες.

Δεκάλεπτα: 22-19, 48-38, 78-62, 100-86