ΚΑΒΑΛΑ | Πρώτη νίκη!

Επιτέλους ήπιε νερό... Μετά από επτά αγωνιστικές, στις οποίες η Καβάλα έφτανε στην πηγή αλλά έμενε διψασμένη, κατάφερε στο ντεμπούτο του Αγγελου Κορωνιού στον πάγκο της, να φύγει με το διπλό από τη Δράμα με 72-73.

Εξαιρετικό ξεκίνημα έκανε η Καβάλα στο ματς και "έπιασε" στον ύπνο τους παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται

με 11-20.

Ο ΚΑΟΔ αντέδρασε στην δεύτερη περίοδο, έτρεξε ένα σερί 8-0 και μείωσε την διαφορά στο 21-24 στο 14ο λεπτό. Οι παίκτες της Καβάλας διατήρησαν το προβάδισμά τους ως και το τέλος του δεκαλέπτου, αλλά ο ΚΑΟΔ είχε αυξήσει την πίεσή του και οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά τεσσάρων πόντων (31-35).

Μετά από την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο παρκέ και με ένα σερί 9-0 πέρασαν μπροστά με 44-37 στο 24ο λεπτό. Οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη έκλεισαν την τρίτη περίοδο με το σκορ υπέρ τους στο 54-47.

Με δύο συνεχόμενα τρίποντα η Καβάλα μείωσε την διαφορά στον έναν πόντο (54-53) στο 33ο λεπτό. Το "θρίλερ" συνεχίστηκε και στα εναπομείναντα λεπτά, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και στο 37ο ο ΚΑΟΔ να προηγείται με 63-61. Ο Αντονι Γκράντι έβαλε μπροστά την Καβάλα με 67-69 στο 39ο λεπτό και ο Στεφανίδης με δύο βολές 30 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος είχαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (69-73), με τον Κακαρουδη να απαντάει με τρίποντο και να κάνει το 72-73.