ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ | Του έκοψε τα "φτερά"

Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός στο τρίτο δεκάλεπτο (4-26) και με κορυφαίους τον Μάικ Μπράμο και τον Δημήτρη Διαμαντίδη, επικράτησε εύκολα του Περιστερίου με 41-76 για την 8η αγωνιστική της Α1.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και στο 2' προηγήθηκε με 2-7. Το Περιστέρι όμως ανέβασε την απόδοσή

του και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ σχεδόν ως το τέλος του δεκαλέπτου με τον Μάικ Μπράμο να κάνει με τρίποντο το 12-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μείωσαν γρήγορα την διαφορά και με καλάθι του Θορν έκαναν το 18-20 στο 13'. Ο Παναθηναϊκός απάντησε αμέσως με τρίποντο του Μπράμος, ο οποίος πέρασε στην θέση του οδηγού και οι "πράσινοι" κατάφεραν στο τέλος του ημιχρόνου να ανεβάσουν την διαφορά στο +12 (25-37).

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και στο 25' είχε φτάσει την διαφορά στο +20 (27-47). Παίζοντας πολύ καλή άμυνα και με μπροστάρηδες τους Μπράμο, Διαμαντίδη και Ματσιούλις, οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 4-26 ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο στο +34 (29-63). Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έφτασε εύκολα στο τελικό 41-76.

*Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, οι άνθρωποι του Περιστερίου, βράβευσαν τον Αργύρη Πεδουλάκη και τον συνεργάτη του, Γιώργο Βόβορα για την προσφορά τους στην ομάδα, αλλά και τους πρώην παίκτες του Περιστερίου, Μάικ Μπράμος και Χάρη Γιαννόπουλο.

Δεκάλεπτα: 12-18, 25-37, 29-63, 41-76Σε λίγο περισσότερα...