Έμεινε ψύχραιμος, πήρε το "θρίλερ"

Ο Ηλυσιακός απέδρασε από το Περιστέρι με 60-65 και πήρε την δεύτερη εκτός έδρας νίκη του σε ένα ματς που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων ως το τέλος.

Κορυφαίος των νικητών ήτα ο Χάρντινγκ Νάνα (19π., 11 ριμπ.) ενώ στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης μέτρησε πολύ η ψυχραιμία που έδειξαν από την γραμμή των ο Νίκος Παπανικολόπουλος και ο Μάριος Ματαλόν.

Ο Ηλυσιακός ήταν εντυπωσιακός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ο Γκέιβιν Έντουαρντς με 1/2 έκανε το 1-0 και η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη

απάντησε τρέχοντας σερί 0-17 (1-17 στο 6') ενώ τρία λεπτά πριν από το τέλος προηγήθηκε ακόμα και με 17 πόντους (3-20).

Το Περιστέρι αντέδρασε αρχικά μαζεύοντας την διαφορά (11-20 στο 10') ενώ ένα λεπτό πριν από την συμπλήρωση πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα με 28-27. Ο δρόμος για τα αποδυτήρια βρήκε τους γηπεδούχους στο +1 (31-32).

Παρόμοια και η εικόνα της επανάληψης με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ κι όλα να προμηνύουν ένα συναρπαστικό φινάλε, όπως και συνέβη. Ο Λεωνίδας Κασελάκης έκανε το 58-61 σόταν απέμενε λιγότερο από έναν λεπτό για την την λήξη και η ψυχραιμία που επέδειξαν από την γραμμή των βολών ο Παπανικολόπουλος και ο Ματαλόν, έδωσαν τη νίκη στον Ηλυσιακό.
Δεκάλεπτα: 11-20,31-32, 45-45, 60-65