Πέρασε από το Περιστέρι ο Ηλυσιακός

Με το «διπλό» έφυγε από το «Ανδρέας Παπανδρέου» ο Ηλυσιακός, που επικράτησε με 65-60 του Περιστερίου.

Ο Ηλυσιακός εκμεταλλεύτηκε τα προβλήματα του Περιστεριού και μπαίνοντας πολύ δυνατά στο παρκέ κατάφερε να προηγηθεί 20-8 στο 9ο λεπτό, έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Χάρτινγκ Νάνα, ο οποίος πρόλαβε να σημειώσει 11 πόντους. Ο Αργύρης Πεδουλάκης δεν κατάφερε να βρει λύσεις για να περιορίσει τη δράση του, το ίδιο διάστημα που η ομάδα του δεν μπορούσε να βρει λύσεις στο σκοράρισμα στο πρώτο

δεκάλεπτο, αφού στη συνέχεια το σκηνικό της αναμέτρησης διαφοροποιήθηκε.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων έσφιξε την άμυνά της και με το Μανωλόπουλο να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα ροκάνισε τη διαφορά και μείωσε σε 20-16. Το συγκρότημα του Κώστα Φλεβαράκη συνέχισε να αντιμετωπίζει δυσκολίες στην επίθεση, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η ομάδα των δυτικών προαστίων, που με τους Παπαντωνίου και Γιαννόπουλο να το οδηγούν επιθετικά πήρε το προβάδισμα (28-27), ένα λεπτό πριν από το φινάλε του ημιχρόνου. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάνε προηγούμενοι στα αποδυτήρια (31-32), με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς για την επανάληψη.