ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ | Εκοψε το νήμα...

H Μπαρτσελόνα επικράτησε με 83-74 της Κάχα Λαμποράλ για την 12η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκα και "κλείδωσε" την πρώτη θέση του Group F δύο στροφές πριν από την ολοκλήρωση της φάσης των "16".

Οι γηπεδούχοι έμειναν σε θέση οδηγού σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, η συμπλήρωση των 10' τούς βρήκε να προηγούνται με 18-12 ενώ πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας ένα "μαξιλαράκι" δέκα πόντων (42-32) κι αφού πρώτα είχαν βρεθεί ακόμα και στο +15 (42-27, 19').

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στην τρίτη περίοδο και στα μισά σχεδόν

του δεκαλέπτου ισοφάρισαν σε 49-49 ενώ στο 36' προηγήθηκαν με 52-53 με το έκτο εύστοχο δίποντο του Λάμπε σε ισάριθμες ως τότε προσπάθειες. Αμεση, όμως, ήταν η απάντηση των Καταλανών (61-53, 29΄) που τέλειωσαν το δεκάλεπτο στο + 5 (61-56). Η Μπαρτσελόνα διατηρούσε τα ηνία της αναμέτρησης και στην τελευταία περίοδο, αλλά δύο λεπτά πριν από την λήξη ένιωσε την... ανάσα της Κάχα Λαμποράλ. Ο Τόμας Ερτέλ με τρίποντη "βόμβα" έκανε το 76-74, αλλά η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ απάντησε με τρέχοντας σερί 7-0 και πήρε τη νίκη με 83-74.

Δεκάλεπτα: 18-12, 42-32, 61-56, 83-74
Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 8, Χουέρτας, Ναβάρο 14 (4), Γιασικεβίτσιους, Τπντόροβιτς 4, Ουάλας, Ινγκλις 5 (1), Ραμπασέδα 3 (1), Λόρμπεκ 16 (2), Τζαβάι 4, Μάικλ 2, Τόμιτς 14.
Κάχα Λαμποράλ (Τάμπακ): Κουκ, Νοτσιόνθ 11 (1), Μ. Μπιέλιτσα 7 (1), Σαν Εμετέριο 6, Πλέις 2, Ερτέλ 10 (2), Γιέλινεκ 3 (1), Λάμπε 21 (9/11 διπ.), Ν. Μπιέλιτσα 9 (2), Κοζέρ 5 (1).