ΑΡΗΣ | "Ανάσανε" με... Πελεκάνο

Ο Αρης με οδηγό την άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο και εκμεταλλευόμενος την αστοχία του Ικαρου, πήρε σημαντική νίκη με 70-60 επί της ομάδας της Καλλιθέας για την 9η αγωνιστική της Α1, με τον Μιχάλη Πελεκάνο να ξεχωρίζει για ένα ακόμη παιχνίδι.

Ο Αρης ξεκίνησε πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και στο 4' προηγήθηκε με 8-2. Ο Ικαρος όμως "ξύπνησε" έγκαιρα και δύο λεπτά αργότερα αφού μείωσε σε 8-7 με τρίποντο του Λαρεντζάκη, πάτησε γκάζι και στο 8' έκανε

το 8-17. Ο Αρης όμως απάντησε άμεσα και στο 10' μείωσε σε 17-22.

Ο Ικαρος διατήρησε το προβάδισμα για οκτώ λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά ο Αρης ανέβασε "στροφές" στο τελευταίο δίλεπτο και αφού πέρασε μπροστά στο σκορ (33-32) με τρίποντο του Ασημακόπουλου, κατάφερε να ολοκληρώσει το πρώτο ημίχρονο στο +5 (39-34).

Στην επανάληψη ο Αρης συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στο 25' με τρίποντο του Ασημακόπουλου προηγούνταν με 50-42. Ο Ικαρος δύο λεπτά αργότερα μείωσε σε 50-47 και στο 30' το σκορ ήταν 56-52 για τον Αρη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν μείωσαν τον ρυθμό τους. Στο 35' προηγήθηκαν με 65-59 με τρίποντο του Πελεκάνου και με τον ίδιο έκαναν το 67-59 στο 37'. Ενα λεπτό πριν από την λήξη ο Αρης βρέθηκε στο +10 (69-59), ο Ικαρος δεν μπόρεσε να αντιδράσει και ο Αρης πέτυχε την τρίτη του νίκη στην φετινή Α1.

Δεκάλεπτα: 17-22, 39-34, 56-52, 70-60

Άρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 14 (4), Χαντ 2, Πελεκάνος 16 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 3 (1), Ασημακόπουλος 11 (2), Καραποστόλου 3 (1), Χαρίσης 10 (11 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 1, Σαρικόπουλος 4, Μούρτος, Βεργίνης 6, Τσακαλέρης

Ίκαρος Καλλιθέας (Πρίφτης): Λαρεντζάκης 8 (1), Βρκιτς 17 (3), Ουάιατ 2, Στέβοβιτς, Φαγιέ 6 (11 ριμπάουντ), Γκίμπσον 21 (5), Γιαννακίδης 3 (1), Αγαδάκος, Μήτσιαλος, Οικονομόπουλος, Σίμτσακ 3.