19:03 8/12/2012 - Πηγή: AEK365

BUNDESLIGA 16η αγωνιστική

Μπορούσια Ντόρτμουντ-Βόλφσμπουργκ 2-3
Γήπεδο: "Signal Iduna Park"

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Βόλφσμπουργκ επικρατώντας της πρωταθλήτριας Μπορούσια Ντόρτμουντ με 3-2 μέσα στην Βεστφαλία και πλέον η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ θα πρέπει να συνηθίσει στην ιδέα πως φέτος ο τίτλος δεν θα μείνει στην Βεστφαλία. Ωστόσο το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους όταν μόλις στο έκτο λεπτό ο Ρόις εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στα δίχτυα του Μπενάλιο

για το 1-0. Ωστόσο στο 36ο λεπτό ο Σμέλτζερ έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι αποβάλοντας τον παίκτη της Ντόρτμουντ και ο Ντιέγκο έκανε το 1-1. Πέντε λεπτά αργότερα, στο 41ο λεπτό, η Βόλφσμπουργκ πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με ωραίο σουτ του Νάλντο. Στην επανάληψη η Ντόρτμουντ, παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα πίεσε, και στο 61ο λεπτό ο Κίαερ ανέτρεψε τον Λεβαντόφσκι με τους γηπεδούχους να κερδίζουν πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Μπλαστσικόφσκι για το 2-2. Η Βόλφσμπουργκ όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 73ο λεπτό από μπαλιά του Ντιέγκο, ο Ντοστ διαμόρφωσε το τελικό 3-2 για την Βόλφσμπουργκ που φτάνει στην πρώτη της νίκης μετά από τρεις αγωνιστικές και ξεμακραίνει από την επικίνδυνη ζώνη.

Μπορούσια Ντόρτμουντ: Βάιντενφελερ, Χούμελς, Σαντάνα, Πίστσεκ, Σμέλτζερ, Μπλαστσικόφσκι (81' Σίμπερ), Ρόις, Λέιτνερ (46' Πέρισιτς), Γκέτσε, Γκουντογκάν, Λεβαντόφσκι
Βόλφσμπουργκ: Μπενάλιο, Φάγκνερ, Κίαερ, Ρονάλντο Ροντρίγκεζ, Σάφερ, Ζοσέ Ντε Ολιβέιρα (72' Κάχλενμπεργκ), Ντιέγκο, Χασέμπε, Πόλακ, Βιεϊρίνια (86' Ροντρίγκεζ), Ντοστ

Άουγκσμπουργκ-Μπάγερν Μονάχου 0-2
Γήπεδο: "SGL ARENA"

Η Μπάγερν Μονάχου, ήδη πρωταθλήτρια Χειμώνα, εκμεταλλεύεται άψογα τις "γκέλες" των ομάδων που την καταδιώκουν και συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος περνώντας νικηφόρα από την έδρα της ουραγού Άουγκσμπουργκ με 2-0. Πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα οι Βαυαροί κέρδισαν πέναλτι όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Σανκό με τον Τόμας Μίλερ να κάνει το 1-0. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 61ο λεπτό, ο Μάριο Γκόμεζ πέρασε στο παιχνίδι στην θέση του Μάντζουκιτς και δυο λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Στην συνέχεια και μέχρι το τέλος η Μπάγερν Μονάχου έπαιξε με "σβηστές" μηχανές φτάνοντας σε μια άνετη επικράτηση.

Άουγκσμπουργκ: Αμσίφ, Φογκτ, Σανκό (71' Σανκό), Κλαβάν, Ντε Γιόνγκ, Κό, Βέρνερ, Μουσόνα (90' Πετρζελα), Κάλσεν-Μπράγκερ, Μπάιερ, Μέλντερς (67' Μπανσέ)
Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Αλάμπα, Λαμ, Κόστα, Μπόατενγκ, Μαρτίνεθ, Κρόος (86' Ραφίνια), Σβαϊνστάιγκερ, Ριμπερί, Μίλερ (78' Τίμοστσουκ), Μάντζουκιτς (61' Γκόμεζ)

Στουτγάρδη-Σάλκε 3-1
Γήπεδο: "Mercedes Benz Arena"

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βεντάντ Ιμπίσεβιτς που πέτυχε χατ τρικ, η Στουτγάρδη κέρδισε 3-1 την Σάλκε που έμεινε για πέμπτο παιχνίδι χωρίς νίκη. Μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Τραορέ βρήκε ωραία τον Ιμπίσεβιτς που με δεξί σουτ έκανε το 1-0 αλλά δέκα λεπτά α