ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ | Πρώτη νίκη στο Top-16

Μία από τις δυο θα έπαιρνε την πρώτη της νίκη στην φάση των "16" και αυτή που "χαμογέλασε" ήταν η Αλμπα Βερολίνου, η οποία χάρη στην εξαιρετική της εμφάνιση στην τρίτη περίοδο επικράτησε της Μπάμπεργκ με 82-63.

Οι γηπεδούχοι ήταν "σαρωτικοί" κατά την διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στην Μπάμπεργκ και έκλεισαν την περίοδο με προβάδισμα 12 πόντων (26-14). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η σειρά της Μπάμπεργκ να πάρει τα ηνία,

με τους φιλοξενούμενους να αντιδρά και να μειώνει την διαφορά στους δύο πόντους (36-34) στο τέλος της περιόδου.

Η Αλμπα πάτησε και πάλι γκάζι μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου και κατάφερε να χτίσει μια διαφορά ασφαλείας, της τάξεως των 17 πόντων (64-47). Οι γηπεδούχοι είχαν επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο 28-13. Στην τελευταία περίοδο, η Μπάμπεργκ δεν μπόρεσε να αντιδράσει, με την Αλμπα να μετατρέπει την αναμέτρηση σε παράσταση για ένα ρόλο και να φτάνει στη νίκη με 82-63.

Δεκάλεπτα: 26-14, 36-34, 64-47, 82-63

Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Σούλτζε, Σάφαρτζικ 9(1), Τόμπσον 7, Φούλε, Μπάιαρς, Τζέντοβιτς 20(3), Μιράγες 7(1), Γουντ 10, Φόστερ 8, Ιντμπίχι 11, Μόρλεϊ 10(1)

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκίμπσον 2, Γκόλντσμπερι 6 (2), Νάχμπαρ 15, Τάντα 6(1), Νέουμαν 8, Φορντ, Γιάκομπσεν 13(2), Γκαβέλ 6(2), Ζίρμπες 7, Ογκίλβι