ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ | Εσπασε το "ρόδι" στους "16"

Κάλλιο αργά παρά ποτέ λέει η ρήση του λαού μας και η Φενερμπαχτσέ αν και χρειάστηκε πέντε ματς στο Top-16 για να πιει νερό από την πηγή τελικά τα κατάφερε, καθώς πήρε τη νίκη απέναντι στην Κίμκι με 85-82 μετά από ένα ματς με "χιτσκοκικό" φινάλε.

Η Κίμκι μπήκε πιο ορεξάτη στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης και αυτό αποτυπώθηκε και στην εξέλιξη του σκορ. Οι παίκτες του Ρίμας Κουρτινάιτις διατηρούσαν ένα προβάδισμα, αλλά δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ καθώς η Φενερμπαχτσέ έμενε κοντά στο σκορ. Ετσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με την Κίμκι να έχει μια μικρή διαφορά

τεσσάρων πόντων (36-40).

Οι γηπεδούχοι μετά από την ανάπαυλα του ημιχρόνου βρήκαν τις επιθετικές λύσεις και εκμεταλλευόμενοι και κάποια κενά διαστήματα της Κίμκι έκλεισαν την τρίτη περίοδο με το σκορ υπέρ τους στο 56-54. Το "θρίλερ" συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, με τους γηπεδούχους να κρατιούνται μπροστά χάρη στην ευστοχία του Ντέιβιντ Αντερσεν με 75-72 στο 38ο λεπτό. Η Κίμκι δεν είχε την τελευταία της λέξη και με τον Κόπονεν μείωσε σε 81-80, 20 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Ο Ούρος Τρίπκοβιτς ήταν εκείνος που σφράγισε τη νίκη της Φενέρ, μιας και ήταν απόλυτα εύστοχος από την γραμμή των βολών (είχε 4/4 στα τελευταία 18 δευτερόλεπτα) και έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στους γηπεδούχους (85-80). Ο Πολ Ντέιβις κατάφερε μόνο να μειώσει σε 85-82 που ήταν και το τελικό σκορ. Οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζιάνι έφτασαν έτσι στην πρώτη τους νίκη στο Top-16, ενώ η Κίμκι μετρά πλεόν τρεις νίκες και δύο ήττες.

Δεκάλεπτα: 17-19, 36-40, 56-54, 85-82

Φενέρμπαχτσε/Oύλκερ (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 16, Ερμίς, Σάτο 4, Τρίπκοβιτς 8, Άντερσεν 18 (1), Πεκέρ 5, Σαβάς 4, Μπατίστ 2, Κάραμαν 2, Μπογκντάνοβιτς 26 (2)

Κίμκι (Κουρτινάιτις): Φριτζόν 11 (1), Κόπονεν 9, Βιάλτσεφ, Λόντσαρ 10, Ρίβερς 7 (1), Μόνια 8(2), Πλάνινιτς 25 (2), Ντέιβις 12, Νίλσεν