ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ | Πήρε τον ισπανικό "εμφύλιο" κόντρα στην Κάχα

Η Μπαρτσελόνα υποχρέωσε την Κάχα Λαμποράλ στην πρώτη της ήττα στο Top-16, μιας και η πρωταθλήτρια Ισπανίας επικράτησε με 79-90, σε μία αναμέτρηση που ξεχώρισε ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο, ο οποίος ξεπέρασε τους 3.000 πόντους στην διοργάνωση.

Θέαμα και σκορ προσέφεραν στο πρώτο δεκάλεπτο η Κάχα Λαμποράλ και η Μπαρτσελόνα, μιας και το σκορ στο τέλος της περιόδου ήταν 28-27 υπέρ των γηπεδούχων. Οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 17ο λεπτό, αλλά από εκεί και πέρα οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ κατάφεραν να αποκτήσουν ένα μικρό προβάδισμα και να πάνε στα αποδυτήρια

έχοντας διαφορά τριών πόντων (47-50).

Στους φιλοξενούμενους ανήκει αποκλειστικά το τρίτο δεκάλεπτο, καθώς κατάφεραν να χάρη στον Πιτ Μάικλ κυρίως, να ανοίξουν την ψαλίδα, η οποία έφτασε τους δέκα πόντους (51-61 στο 24ο και 53-63 στο 25ο λεπτό). Η Μπαρτσελόνα κράτησε την διαφορά και έκλεισε την τρίτη περίοδο με προβάδισμα εννέα πόντων (60-69). Η Κάχα Λαμποράλ προσπάθησε να ανακάμψει στην τελευταία περίοδο και εν μέρει τα κατάφερε, καθώς το σκορ ήταν 68-69 στο 32ο λεπτό. Η Μπαρτσελόνα όμως έτρεξε ένα σερί 0-8 και έτσι στο 35ο ήταν μπροστά με 70-78. Στα τελευταία λεπτά του ματς η Κάχα προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει τα δεδομένα και έτσι η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη με 79-90. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Κάχα Λαμποράλ στο Top-16 (4-1), ενώ οι "μπλαουγκράνα" έχουν τέσσερις νίκες και μία ήττα.

Ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο ήταν αναμφίβολα το πρόσωπο της αναμέτρησης, μιας και ο πολύπειρος γκαρντ στο 220ο παιχνίδι του στην Ευρωλίγκα με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα ξεπέρασε τους 3.000 στην διοργάνωση. Ο "La Bomba" βρίσκεται στην κορυφή της λίστας με τους σκόρερς, με τον Μάρκους Μπράουν να ακολουθεί με 2.739 πόντους και τον Γιάκα Λάκοβιτς με 2.524 πόντους.

Δεκάλεπτα: 28-27, 47-50, 60-69, 79-90

Κάχα Λαμποράλ (Τάμπακ): Κουκ 6 (2), Νοτσιόνι 9, Μπιέλιτσα Μ. 8 , Καμπέθας , Σαν Εμετέριο 14 (1), Πλάις, Ερτέλ 2 , Όλεσον 6 (2), Λάμπε 21 (1.), Μπιέλιτσα Ν. 11 (2), Κοζέρ 2

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 9 (1), Χουέρτας 2, Ναβάρο 11 ( 3), Γιασικεβίτσιους 2 ,Ουάλας 3 (1), Ινγκλές 12 (2), Ραμπασέδα, Λόρμπεκ 9 (1), Τζαβάι 8 , Μάικλ 23 (1), Τόμιτς 11