Α2 | "Μπαλωθιές" από τον ΟΦΗ

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο ΟΦΗ, καθώς έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς επικράτησε των Ικαρων Σερρών με 69-66 στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 16η αγωνιστική.

Οι Ικαροι Σερρών στο πρώτο μισό του ματς έδειχναν ότι ελέγχουν τον αγώνα, καθώς στο ημίχρονο είχαν προβάδισμα οκτώ πόντων (28-36). Οι γηπεδούχοι ανέβασε ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο και στο 35ο λεπτό βρέθηκε να προηγείται με 53-48. Στα τελευταία πέντε λεπτά οι φιλοξενούμενοι πίεσαν

και μείωσαν σε 67-66 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, αλλά ο Μάριος Ματαλόν με δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το 69-66 και χάρισε στον ΟΦΗ τη νίκη.

ΟΦΗ – ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ 69-66

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 28-36, 40-43, 69-66

Διαιτητές: Θεονάς, Μαγκλογιάννης, Σκούτας

ΟΦΗ (Τακιανός): Τσερκιτζόγλου 5 (1), Πετράκης 9 (1), Ντοϊτσίνοφ 6, Καραδολάμης 17 (3/7 τρ.), Σιώπης, Κιτσούλης 4, Μπαλάφας 10 (9 ρ.), Ματαλόν18 (1/5 τρ.)

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Κουκάς 14 (4), Τότσιος 19 (3/8 τρ.), Μιλίσεβιτς 6, Συμεωνίδης 4, Νικολούδης 15 (2/7 τρ.), Βοϊβατόπουλος 4 (2 μπλ.), Καπινιάρης 3 (4 ασ.)