Τέταρτος ο Φιλιππίδης

18:45 3/3/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ο Κώστας Φιλιππίδης δεν τα πήγε καλά στον τελικό του επί κοντώ, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου του Γκέτεμποργκ και με καλύτερο άλμα στα 5.76μ. έμεινε στην τέταρτη θέση. Ο Φιλιππίδης ξεκίνησε τον αγώνα από τα 5.61μ., τα οποία πέρασε με την πρώτη προσπάθεια. Στη συνέχεια άφησε τα 5.71μ. και έβαλε τον πήχη στα 5.76μ., τα οποία, όμως, πέρασε με την τρίτη και αυτό του κόστισε.Ο έλληνας πρωταθλητής συνέχισε στα 5.81μ., αλλά δυστυχώς δεν κατάφερε να τα περάσει.Ετσι, ολοκλήρωσε τον αγώνα με
καλύτερο άλμα στα 5.76μ. και έμεινε εκτός μεταλλίων. Το ύψος αυτό έδινε μετάλλιο, αλλά ο Φιλιππίδης τερμάτισε στην τέταρτη θέση, πληρώνοντας ουσιαστικά το ότι πέρασε με την τρίτη προσπάθεια.Ο Μορ είχε την ίδια επίδοση, αλλά πήρε το χάλκινο μετάλλιο, επειδή είχε περάσει τα 5.76μ. με τη δεύτερη.Νικητής του αγώνα ήταν ο εξαιρετικός Ρενό Λαβιλενί, ο οποίος έφτασε μέχρι τα 6.01μ. και πήρε άνετα το χρυσό μετάλλιο! Ο γάλλος αθλητής δοκίμασε και στα 6.07μ., αλλά το άλμα του θεωρήθηκε άκυρο. Ο πήχης δεν έπεσε, ωστόσο, μετακινήθηκε από τη θέση του και δεν στάθηκε στο προβλεπόμενο σημείο. Για το λόγο αυτό οι κριτές το έδωσαν άκυρο.Δεύτερος ήταν ο γερμανός Μπγιορν Οτο, ο οποίος είχε περάσει με την πρώτη τα 5.76μ.