Skoda 4x4 για Ευρώπη!

16:59 3/3/2013 - Πηγή: Sport.gr
Με κορυφαίους τους Μαρσελίνιο (2 γκολ, 2 ασίστ) και Μαρίν (1 γκολ, 1 ασίστ) και με τον Σολτάνι να ανοίγει το σκορ, η Skoda Ξάνθη έκανε... πλάκα στον χειρότερο φετινό Λεβαδειακό επικρατώντας με 4-1 μέσα στην Λιβαδειά και ονειρεύεται Ευρώπη! Εξι
ματς δίχως νίκη μετρούν οι Βοιωτοί.Μετά από δύο σερί εντός έδρας ήττες απο Ολυμπιακό και Βέροια, η Skoda Ξάνθη επέστρεψε θριαμβευτικά στις νίκες σκορπώντας... τρόμο στην Λιβαδειά, καθώς πέρασε με 4-0 από την έδρα του Λεβαδειακού.Οι ακρίτες στηριζόμενοι στο εξαιρετικό παιχνίδι των Μαρσελίνιο και Μαρίν, που έκαναν ότι ήθελαν στα άκρα τους Βοιωτούς πέτυχαν 4 γκολ και πλησίασαν στον 1 πόντο την πεντάδα, βλέποντας ξανά... Ευρώπη!Από την άλλη, οι Βοιωτοί μπορεί να είχαν την υπεροχή (65%-35%), αλλά ήταν εντελώς ανούσια και ουσιαστικά άρχισαν να απειλούν την εστία του Λοντίγκιν όταν είχε κριθεί το ματς. Μόλις στο 2ο λεπτό, η ομάδα του Ουζουνίδη προγήθηκε στο σκορ με τον Μαρσελίνιο να βγάζει μπαλιά πάρε-βάλε στον Σολτάνι, ο οποίος στο δεύτερο δοκάρι πετάχθηκε και με πλασέ έγραψε το 0-1.Στο 27' σε αντεπίθεση της Ξάνθης, Κομεσίδης και Σολτάνι άλλαξαν ωραία την μπάλα. Ο πρώτος βρέθηκε στα αριστερά της μικρής περιοχής και επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Πόι με τάκλιν κατάφερε να διώξει!Ο Λεβαδειακός "απάντησε" στο 33', όταν μετά από σέντρα του Πόι, ο Κόρμπος έπιασε την κεφαλιά, η οποία, ωστόσο έφυγε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Λοντίγκιν.Δυο λεπτά αργότερα, ο διαιτητής Αμπάρκιολης χαρίστηκε στον Λισγάρα, ο οποίος πήρε με τα δύο πόδια πάνω στον Σολτάνι, δίχως να βρει μπάλα και θα έπρεπε να δει την κόκκινη κάρτα, όμως ο ρέφερι αρκέστηκε σε κίτρινη.Οι Βοιωτοί είχαν 2 υποψίες ευκαιριών στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, όμως η Ξάνθη σε μία ακόμη αντεπίθεσή της στο 44' έκανε το 0-2 με τον Μαρίν να βγάζει την κατάλληλη στιγμή στον Μαρσελίνιο που με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Κυριακίδη.Στο 53' ο Μαρσελίνιο πέρασε την μπάλα πάνω από τον Κυριακίδη, όμως αυτή πέρασε παράλληλα από την εστία, αλλά στο 69' από σέντρα του Βραζιλιάνου, ο Μαρίν εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας του Λεβαδειακού κάνοντας από κοντά το 0-3.Ο Λεβαδειακός είχε δοκάρι με σουτ του Πόι στο 77', αλλά ο Μαρσελίνιο που έκανε... όργια, χόρεψε δύο αμυντικούς και με διαγώνιο σουτ στην αριστερή γωνία του Κυριακίδη έκανε το 0-4 στο 79'.Στο 83' ο Κομεσίδης είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την Ξάνθη με παίκτη λιγότερο στα τελευταία λεπτά, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Λεβαδειακός πετυχαίνοντας το γκολ της τιμής στο 90' με τον Ροτζέριο.