Στους 9 βαθμούς αύξησε τη διαφορά της από τους διώκτες της η Ρόζενμποργκ, 3-2 τη Σταρτ εκτός έδρας

Ολοταχώς προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος Νορβηγίας πηγαίνει η Ρόζενμποργκ! Η αντίπαλος του Αρη στη φάση των ομίλων του Europa League επικράτησε με 3-2 της Σταρτ εκτός έδρας και αύξησε στους 9 βαθμούς τη διαφορά της από τους διώκτες της.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 22ο λεπτό με κεφαλιά του Μπολάνιος, αλλά 10 λεπτά αργότερα ο Πρίκα έφερε με τον ίδιο τρόπο το ματς στα ίσα.

Η Σταρτ πήρε εκ νέου προβάδισμα ενός γκολ στο 51` με τον Χοφ, αλλά στη συνέχεια η Ρόζενμποργκ αντεπιτέθηκε και κατάφερε να αποδράσει με το τρίποντο. Ο Χένρικσεν έκανε το 2-2 στο 65` και ο Πρίκα αποδείχθηκε ο ήρωας του αγώνα χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη με 3-2 στο 74ο λεπτό.

Η σύνθεση της Ρόζενμποργκ: Ορλουντ, Λούστιγκ, Στάντσγκααρντ, Ντεμίντοφ, Ντορσίν, Στραντ, Ανάν, Χένρικσεν, Γουίσνες, Πρίκα, Ιβερσεν (46` Ολσεν)