Η Τουρκία νίκησε 65-56 την Ρωσία στη δεύτερη αγωνιστική του Μουντομπάσκετ

H Toυρκία ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι του 3ου ομίλου για τη δεύτερη αγωνιστική του Μουντομπάσκετ, καθώς νίκησε 65-56 την Ρωσία στην κατάμεστη Ankara Arena.

Οι διοργανωτές, παρά τη στήριξη του κόσμου τους, τα βρήκαν σκούρα στην πρώτη περίοδο απέναντι στους ρώσους και ήταν μπροστά στο σκορ μόλις με έναν πόντο (16-15).

Στη δεύτερη περίοδο, όμως, η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Οι τούρκοι έσφιξαν την άμυνά τους

και δέχθηκαν μόλις επτά πόντους, με αποτέλεσμα να πάνε με διαφορά ασφαλείας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου (33-22).

Οι ρώσοι ξεκίνησαν με σερί 6-0 την τρίτη περίοδο (28-33), αλλά η αντεπίθεσή τους δεν είχε συνέχεια. Οι τούρκοι βρήκαν τις απαιτούμενες λύσεις και κατάφεραν να ανεβάσουν εκ νέου τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (48-37).

Το παιχνίδι δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας, αλλά είχε ενδιαφέρον μέχρι το τέλος του. Οι ρώσοι πλησίασαν και πάλι τους τούρκους, αλλά στην πιο κρίσιμη στιγμή ανέλαβε δράση ο Χινταγέντ Τούρκογλου, ο οπο