Στην κορυφή η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, 1-0 την Αρσεναλ στο ντέρμπι του Ολντ Τράφορντ

Με γκολ του Γι-Σουνγκ Παρκ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 1-0 της Αρσεναλ στο Ολντ Τράφορντ και σκαρφάλωσε στην κορυφή της βαθμολογίας και στο +2 από τους διώκτες της, έχοντας και έναν αγώνα λιγότερο. Την ευκαιρία να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ έχασε ο Γουέιν Ρούνεϊ που αστόχησε σε πέναλτι. Ο Αρσέν Βενγκέρ εμπιστεύτηκε κάτω από τα δοκάρια τον Βόιτσιεκ Στσέζνι, στο ντεμπούτο του γκολκίπερ στο πρωτάθλημα, ο οποίος,
όμως, είχε καταφέρει να κερδίσει την... εμπιστοσύνη του προπονητή του, κρατώντας ανέπαφη την εστία του στα 3 ματς του στο Carling Cup.Ο Νάνι μετέφρασε σε γκολ την υπεροχή στο πρώτο μέρος
Οι Κόκκινοι Διάβολοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και απείλησαν πρώτοι, με τον Νάνι να είναι ιδιαίτερα δραστήριος και να χάνει μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 22ο λεπτό, όταν ο Σκιλασί έδιωξε λανθασμένα το σουτ του Φλέτσερ, ο πορτογάλος πήρε τη μπάλα, αλλά σούταρε λίγο άουτ.Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και στο 41ο λεπτό, ο Ρούνεϊ έβγαλε την κεφαλ