Ο Ολυμπιακός νίκησε με 80-67 τη Σαρλερουά στο Βέλγιο

Ο Ολυμπιακός θυμήθηκε το καλό του εκτός έδρας πρόσωπο και πήρε το δεύτερο διπλό του στη διοργάνωση φέτος. Η ομάδα του Ντούσαν Ιβκοβιτς νίκησε εύκολα την μαχητική Σαρλερουά με 80-67 στο Βέλγιο και αν είχε κάτι να ζηλέψει, είναι το γεμάτο γήπεδο που αντίκρισε και έρχεται σε αντίθεση με το επί μονίμου βάσεως –ανεξαρτήτως τιμωρίας- άδειο ΣΕΦ.
Με αυτή τη νίκη οι ερυθρόλευκοι βρίσκονται ακόμα πιο κοντά στην 1η θέση του 2ου Ομίλου της Ευρωλίγκα και στο τελευταίο παιχνίδι της Α’ Φάσης αντιμετωπίζουν την αδύναμη ιταλική, Ρόμα. Την πήρε παραμάζωμαΓυάλιζε το μάτι του! Εμοιαζε αφιονισμένος και μαζί του παρέσυρε σε έναν τρελό ρυθμό τον Ολυμπιακό. Ο λόγος για τον Γιάννη Μπουρούση που με 15 πόντους στα πρώτα 8 λεπτά της αναμέτρησης κατέστησε σαφές στους βέλγους ποιος είναι ο ισχυρός και ποιος ο αδύναμος. Οι ερυθρόλευκοι ήταν καταπληκτικοί στην άμυνα και με εξαιρετικά τελειώματα στην επίθεση έκλεισαν επιτέλους ιδανικά την πρώτη περίοδο σε ένα εκτός έδρας ματς (25-14).Του έφερε γκαντεμιά η μετάδοσ