Σοβαρεύτηκε και νίκησε ο ΠΑΟ στην Ελευσίνα

Για ένα ημίχρονο συνάντησε αντίσταση από τον Πανελευσινιακό ο Παναθηναϊκός, που πέρασε με 77-59 από την Ελευσίνα στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 20ής αγωνιστικής στην A1. Είκοσι πόντους με 6/8 τρίποντα είχε ο Διαμαντίδης!Το Τριφύλλι ανέβηκε στους 37 βαθμούς με ρεκόρ 17-3. Παραμένει στον "πάτο" ο Πανελευσινιακός, που υπέστη την 16η ήττα του σε 20 αγώνες.Ο Δημήτρης Διαμαντίδης ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού,
έχοντας 20 πόντους με 6/7 τρίποντα και 1/2 δίποντα. 13 πόντους πρόσθεσε ο Γκιστ. Για την Ελευσίνα 15 σημείωσε ο Μαγκουνής.Οι γηπεδούχοι, πάντως, έβαλαν δύσκολα στους Κυπελλούχους στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αφού βρέθηκαν στο +8 (12-4) στα μισά της πρώτης περιόδου. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, μάζεψε άμεσα τη διαφορά και έκλεισε την περίοδο με το υπέρ του 19-18. Σχεδόν ίδιο το μοτίβο και στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους να αντιστέκονται και την ομάδα του Πεδουλάκη να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Με τρίποντο του Διαμαντίδη στο φινάλε του ημιχρόνου, έφτασε για πρώτη φορά στο +6 (33-39) στο φινάλε του ημιχρόνου.Οι πράσινοι... απλοποίησαν την κατάσταση, όταν αποφάσισαν να σφίξουν τα λουριά στην άμυνα. Στην 3η περίοδο υποχρέωσαν την Ελευσία σε μόλις εννέα πόντους ενεργητικό. Με επιμέρους σκορ 20-9 και τον Διαμαντίδη να πιάνει δουλειά έξω από τα 6 και 75, έφτασαν στην ασφάλεια του +17 (42-59, 30').Με τη διαφορά σ' αυτά τα επίπεδα, το Τριφύλλι έκανε... συντήρηση στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Αργύρης Πεδουλάκης έριξε στιο παρκέ και τους παίκτες με μικρό χρόνο συμμετοχής (Σκορδίλης, Γιαννόπουλος) για το τελικό 77-59.Τα επιμέρους σκορ των δεκαλέπτων: 18-10, 15-20, 9-20, 17-18