Με το μυαλό στη Μαδρίτη

Έχοντας το μυαλό στο επερχόμενο ματς με τη Ρεάλ, ο Παναθηναϊκός έπαιξε όσο χρειαζόταν για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα κερδίζοντας με 59-77 τον Πανελευσινιακό εκτός έδρας. Κορυφαίος ο Δημήτρης Διαμαντίδης...

O Παναθηναϊκός φιλοξενήθηκε στην Ελευσίνα από τον τοπικό Πανελευσινιακό, στα πλαίσια της 20ής αγωνιστικής του πρωταθλήματος και κέρδισε
με 59-77.

Τα αβίαστα λάθη και η έλλειψη συγκέντρωσης στο πρώτο ημίχρονο, καθώς και η περιορισμένη δημιουργία από πλευράς Τριφυλλιού, επέτρεψαν στη γηπεδούχο ομάδα να βρίσκεται κοντά στο σκορ. Με τον Δημήτρη Διαμαντίδη πάντως να ευστοχεί από μακρία (4 στα 5 τρίποντα), οι «πράσινοι» βρίσκονταν συνεχώς μπροστά στο σκορ.

Ο αρχηγός του Τριφυλλιού ήταν απολαυστικός όσο αγωνίστηκε (συνολικά 20 πόντοι, 6/8 τρίποντα), ενώ και ο Βασίλης Ξανθόπουλος βοήθησε στο οργανωτικό και δημιουργικό κομμάτι σημαντικά (10 ασίστ συνολικά). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» βελτίωσαν πολύ την αμυντική τους λειτουργία, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και πήραν μία διαφορά την οποία διατήρησαν μέχρι τέλους, παρά το ότι αγωνίστηκαν και πολλοί αναπληρωματικοί προς το τέλος του παιχνιδιού.

Περίπου 200 οπαδοί του Τριφυλλιού δε σταμάτησαν να τραγουδούν και να στηρίζουν την ομάδα καθ΄όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Πλέον οι «πράσινοι» στρέφουν όλη τους την προσοχή στο εξαιρετικά σημαντικό για τη συνέχεια της πορείας τους στην Ευρωλίγκα ματς με τη Ρεάλ στη Μαδρίτη, που θα είναι καθοριστικό για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Απρόσεκτο ξεκίνημα

Με τους Διαμαντίδη, Ούκιτς Ματσιούλις, Γκιστ και Σχορτσανίτη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός. Από το πρώτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» προσπάθησαν να τρέξουν, αλλά έκαναν αρκετές βιαστικές επιθέσεις και αβίαστα λάθη, απόρροια της έλλειψης συγκέντρωσης. Αποτέλσμα αυτού ήταν να προηγηθεί η γηπεδούχος ομάδα 4:48 πριν τη λήξη της περιόδου με 12-4. Μετά το τάιμ άουτ του Πεδουλάκη, ο Ούκιτς με ωραία ατομική προσπάθεια πήρε γκολ φάουλ, ενώ και με μακρινό σουτ του Λάσμε μείωσαν σε 13-9. Παρότι οι «πράσινοι» δεν έβρισκαν ανοιχτούς διαδρόμους, έφεραν τη διαφορά στον πόντο με σουτ τριών πόντων από τον Διαμαντίδη, ενώ με τον ίδιο τρόπο ο μεγάλος αρχηγός έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 13-15. Ο Μαγκουνής με τρίποντο για τους γηπεδούχους ισοφάρισε σε 16-16, αλλά με το τρίτο του τρίποντο στο ματς ο Διαμαντίδης σημείωσε το 16-19. Το δεκάλεπτο έληξε με το κοντινό σουτ του Εζουκού για το 18-19.

Με δύσκολα τρίποντα από Δημάκο και Παπανικολόπουλο, ο Πανελευσινιακός πέρασε μπροστά στο σκορ (24-23), απαντώντας στα καλάθια των Μπανκς και Ματσιούλις. Οι γηπεδούχοι ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί και δεν επέτρεπαν στους «πράσινους» να σκοράρουν εύκολα. Ο Ξανθόπουλος που είχε περάσει στον αγώνα, με σουτ τριών πόντων έδωσε προβάδισμα στο Τριφύλλι με 28-30. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να παίξει πιο ορθολογικά από το λόου ποστ, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά διαβασμένοι, παρά τις καλές προσπάθειες των Ματσιούλις και Γκιστ. Με τρίποντο από τον Λιακόπουλο η διαφορά έφθασε ξανά στον πόντο (33-34), ωστόσο ο Γκιστ με 2/2 βολές και ο Διαμαντίδης με ωραίο τρίποντο στη λήξη του ημιχρόνου, διαμόρφωσαν το 33-39.

Ανέβασε ρυθμό και καθάρισε το ματς

Όπως τελείωσε το προηγούμενο, έτσι ξεκίνησε το β΄ημίχρονο, με τον Διαμαντίδη να σημειώνει νέο τρίποντο. Στον αιφνιδιασμό για τους γηπεδούχους μείωσε ο Αβραμίδης με λέι απ, αλλά ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ήταν ασύλληπτος. Αρχικά με λέι απ και στη συνέχεια με σουτ τριών πόντων (6/7), έκανε το 35-47. Το Τριφύλλι βελτίωσε την αμυντική του λειτουργία ενώ είχε πλήρη κυριαρχία και στα ριμπάουντ. Ο Ξανθόπουλος ήταν καλός στη δημιουργία και με την 6η του ασίστ έδωσε ένα εντυπωσιακό άλεϋ ουπ κάρφωμα στον Γκιστ για το 39-58.

Με την έναρξη του δ΄δεκαλέπτου, ο Ξανθόπουλος με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +20 (42-62). Ο Πανελευσινιακός κατάφερε να μειώσει από το λόου ποστ με τους Εζούκου και Μαγκουνή, ωστόσο ο Μπανκς, με τρίποντο στο 34' ανέβασε τη διαφορά στο 47-68. Ο Μαγκουνής μείωσε με τρίποντο, ενώ και ο Μαντζιώρης πήρε γκολ-φάουλ από τον Γιαννόπουλο. Ο έλληνας φόργουορντ σκόραρε με σουτ τριών πόντων για τους «πράσινους», ο Αβραμίδης σκόραρε για την ομάδα της Ελευσίνας μετά από κλέψιμο σε απρόσεκτη πάσα του Ξανθόπουλου και το Τριφύλλι παρά το ότι είχε πάνω από 12 δευτερόλεπτα στη διάθεσή του, δεν εκδήλωσε επίθεση, με το ματς να λήγει με 59-77.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 33-39, 42-59, 59-77

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 5, Παπανικολόπουλος 7 (1/5τρίπ., 2λ.), Παπανικολάου 2 (1/3δίπ., 0/2τρίπ., 0/2β.), Δημάκος 3 (1/4τρίπ., 2ασ.), Γκίμπσον (0/2δίπ., 0/2τρίπ.), Μαγκουνής 15 (2/3δίπ., 3/5τρίπ., 2/2β., 2ασ., 4κλ.), Λιακόπουλος 3 (0/3δίπ., 1/3τρίπ., 3κλ.), Δεληγιάννης (0/3δίπ.), Τσιάκος 4 (1/2τρίπ.), Μαντζιώρης 2, Αβραμίδης 4 (3ασ.), Εζούκου 14 (7/10δίπ., 7ρ.)
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 5 (5/8β., 4λ.), Μπράμος (0/3τρίπ., 6ρ.), Ματσιούλις 9 (1/3τρίπ., 4λ.), Ούκιτς 5 (0/3τρίπ., 6ασ.), Λάσμε 4 (1/4δίπ., 2/2β., 6ρ.), Τσαρτσαρής 3 (1/4δίπ., 0/1τρίπ., 1/2β., 8ρ.), Διαμαντίδης 20 (1/2δίπ., 6/8τρίπ., 5ρ., 1ασ., 2κοψ., 2λ.), Γκιστ 13 (2/2δίπ., 1/3τρίπ., 6/8β., 5ρ.), Μπανκς 11 (1/2τρίπ.), Ξανθόπουλος 6 (2/2τρίπ., 10ασ.), Γιαννόπουλος 7 (1/5τρίπ., 5ρ.), Σκορδίκης