Σφαιρόπουλος: Νίκη μέσω της άμυναςΛυκογιάννης: Τρία πράγματα μας οδήγησαν στην ήττα

Ο Κολοσσός επικράτησε με 84-69 του Ικάρου Καλλιθέας και επέκτεινε το νικηφόρο σερί του στις 5 συνεχόμενες αγωνιστικές. Πλέον η ροδίτικη ομάδα βρίσκεται μόνη της στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ στην αντίπερα όχθη οι νεοφώτιστοι γνώρισαν την πρώτη τους εντός έδρας ήττα. Για το αποτέλεσμα της αναμέτρησης μίλησαν οι τεχνικοί των δύο ομάδων, Γιάννης Σφαιρόπουλος και Αρης Λυκογιάννης. Στην σημασία της νίκης απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα στάθηκε αρχικά ο τεχνικός του Κολοσσού: "Hταν μια πολύ σημαντική νίκη, γιατί έγινε επί ενός
αξιόλογου αντιπάλου. Ο Ικαρος είναι πραγματική ομάδα, καθώς έχει αρχές, ομοιογένεια και σταθερή φιλοσοφία", δήλωσε και συνέχισε αναφερόμενος στην εξαιρετική άμυνα της ομάδας του στο 2ο μέρος:"Στο πρώτο δεκάλεπτο δεν μπήκαμε καλά, αλλά από το δεύτερο κι έπειτα κυριαρχήσαμε. Στη πρώτη περίοδο δεχθήκαμε 26 πόντους και στο δεύτερο μέρος σε 20 λεπτά, φάγαμε μόλις 25. Μέσα από την άμυνα βρήκαμε το ρυθμό μας στην επίθεση κι έτσι φθάσαμε στη νίκη".Ο προπονητής το