Στους τρεις βαθμούς μείωσε την διαφορά από την Μίλαν η Λάτσιο, 3-2 την Ουντινέζε

Με τον καλύτερο τρόπο εκμεταλλεύθηκε το... δώρο της συμπολίτισσας Ρόμα η Λάτσιο, που, αν και δύσκολα, επικράτησε με 3-2 της Ουντινέζε και μείωσε στους τρεις βαθμούς την διαφορά που την χωρίζει από την πρωτοπόρο Μίλαν. Οι παίκτες του Εντι Ρέγια μπήκαν αποφασισμένοι για το τρίποντο, που μετά την ήττα της Μίλαν με 0-1 από την Ρόμα θα τους έφερνε στο -3 από την κορυφή. Γι` αυτό και κατάφεραν να προηγηθούν από το 2ο μόλις λεπτό με τον Ερνάνες να κάνει το 1-0, αποτέλεσμα που διατηρήθηκε σε όλο το πρώτο μέρος.Η Ουντινέζε απάντησε με την
έναρξη της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 49` όταν ο Ντι Νατάλε γέμισε για τον Σάντσεθ κι αυτός με κεφαλιά έκανε το 1-1. Η χαρά των φιλοξενουμένων όμως δεν κράτησε για πολύ καθώς τρία λεπτά αργότερα ο Μπιάβα νίκησε τον Χαντάνοβιτς και έβαλε την Λάτσιο και πάλι μπροστά στο σκορ με 2-1.Το παιχνίδι πήρε και πάλι φωτιά στο 61`, όταν ο Ντένις έκανε το 2-2 και έφερε εκ νέου την ισοπαλία στο παιχνίδι. Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες ήταν συμβιβασμένες με το