Ο Ολυμπιακός συνέτριψε με 101-64 το Περιστέρι στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις του στο ελληνικό πρωτάθλημα για το 2010, καθώς διέλυσε το Περιστέρι με 101-64 έκανε το 9/9 και φυσικά παρέμεινε στην πρώτη θέση της Α1 με συγκάτοικο τον Παναθηναϊκό. Οι ερυθρόλευκοι είχαν τελειώσει με την υπόθεση-νίκη από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στον Ντούσαν Ιβκοβιτς
να δοκιμάσει αυτά που θέλει χωρίς άγχος και πίεση για το αποτέλεσμα. Οι παίκτες του ανταποκρίθηκαν άριστα, με τους Μαυροκεφαλίδη, Χαλπερίν και Γκόρντον να ξεχωρίζουν. Ο Ολυμπιακός δεν επηρεάστηκε από την ώρα της διεξαγωγής τους ματς, αλλά ούτε και από το άδειο λόγω τιμωρίας ΣΕΦ. Κάθε άλλο. Μπήκε απόλυτα συγκεντρωμένος στο ματς και ουσιαστικά το καθάρισε από το πρώτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Ντούσαν Ιβκοβιτς έκαναν την επίτευξη του καλαθιού να μοιάζει με το πιο απλό πράγμα στον κόσμο και χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες κέρδισε την πρώτη περίοδο (24-13).Oσο και αν προσπαθούσε το Περιστέρι δεν μπορούσε να ορθοποδήσ