Ο άνθρωπος που έρχεται από τον... πά-γκολ!

Στο ποδόσφαιρο δύσκολα κανείς συμβιβάζεται με την ιδέα ότι δεν θα μπει από το 1ο λεπτό στο πεδίο της μάχης. Σε κάθε περίπτωση, όμως, οφείλει να έχει τη... σφαίρα στη θαλάμη ακόμα και όταν έρχεται από τον πάγκο. Σ' αυτή την κατηγορία ανήκει ο Κώστας Μήτρογλου.Σε λίγα ματς φέτος ο Μήτρογλου έχει κληθεί να αγωνιστεί ως βασικός. Στις περισσότερες των περιπτώσεων περιμένει καρτερικά το νεύμα του προπονητή του, ώστε να πιάσει δουλειά. Και όπως προκύπτει από τα στατιστικά του, αυτή τη δουλειά την κάνει... μια χαρά.Είναι ενδεικτικό ότι από τα 16 τέρματα που έχει πετύχει φέτος (σε Ολυμπιακό
και Εθνική σε όλες τις διοργανώσεις) τα μισά, τα οκτώ, τα έχει σημειώσει ερχόμενος από τον πάγκο. Τελευταία του... κανονιά ήταν αυτή στη νίκη με 1-0 επί της Κέρκυρας, σ' ένα ματς που ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε να βρει φάσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία, ωστόσο βρήκε τη λύση στο πρόσωπο το Μήτρογλου.Από την περίοδο 2007-08, όταν και συστήθηκε στο ελληνικό κοινό με τη φανέλα του Ολυμπιακού, ο "πιστολέρο" έχει σκοράρει συνολικά 20 φορές χωρίς να έχει ξεκινήσει στην 11άδα (με Ολυμπιακό, Ατρόμητο και Ελλάδα).Αναλυτικά τα 20 γκολ2012-13ΠΑΣ Γιάννινα - Ολυμπιακός 1-2 (1)Ολυμπιακός - Βέροια 3-0 (1)Αστέρας Τρίπολης - Ολυμπιακός 0-1 (1)Κέρκυρα - Ολυμπιακός 0-1 (1)Ολυμπιακός - Παναχαϊκή 2-0 (1)Μονπελιέ - Ολυμπιακός 1-2 (1)Ελλάδα - Λιθουανία 2-0 (1)Νορβηγία - Ελλάδα 2-3 (1)2011-12 Λεβαδειακός - Ατρόμητος 2-2 (1)Εργοτέλης - Ατρόμητος 2-2 (1)2010-11 Ολυμπιακός - Μπέσα 6-1 (1)2009-10Ολυμπιακός - Λεβαδειακός 5-1 (2)Ολυμπιακός - Ατρόμητος 2-0 (1)Μπορντό - Ολυμπιακός 2-1 (1)Σερίφ - Ολυμπιακός 0-2 (1)2008-09 Ολυμπιακός - Πανιώνιος 4-1 (2)2007-08Ολυμπιακός - Λεβαδειακός 4-0 (1)Ολυμπιακός - ΑΕΛ 2-1 (1)